Gyvenamasis Namas Žvirgždyno G.

Architectural Bureau G.Natkevicius & Partners L. Garbačauskas L. Mykolaitis
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Niestandardowa działka w kształcie litery L położona jest w centrum stolicy Litwy. Miejsce to emanuje jednak atmosferą małego miasteczka. Klientem projektu jest jeden z najsłynniejszych litewskich projektantów, przedstawiciela artystycznych cech.

Społeczność artystyczna poszukiwała unikalnego projektu domu, co sprawiło, że zadanie było dość trudne. Dom musiał wpisywać się w autentyczny, małomiasteczkowy kontekst, jednocześnie spełniając wymogi dziedzictwa kulturowego i harmonizując z otoczeniem, gdyż działka sąsiaduje ze znaczącym obiektem historycznym i kulturalnym – starym cmentarzem Bernardynów. Dom ma ostre, niemal niewidocznie połączone ze sobą trójkątne formy. Wyróżnia się nowoczesnymi kształtami i subtelną kolorystyką.

Idea kompozycyjna domu to duży kawałek drewna, pozornie wycięty toporem, którego nacięcia lśnią szkłem. To ogromne okna, które doświetlają przestrzeń i wpuszczają zieleń do środka. Wycięcia te nadają domowi ciekawą strukturę, tworząc niewielkie przestrzenie i wnęki.

Pierwsze piętro domu zajmuje w większości wspólna kuchnia i część dzienna z wyjściem na tarasy. Architekci zaprojektowali bryłę meblową oddzielającą kuchnię od salonu – szafę z lustrzanymi drzwiami oraz meble kuchenne. Te powierzchnie robocze są wykonane ze stali. Na drugie piętro domu prowadzą betonowe schody, na którym mieści się sypialnia właściciela, łazienka i garderoba.

Lokalizacja: Wilno, Litwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

L. Garbačauskas L. Mykolaitis