Haus Rothenbach

Jürgen Haller Architektur Albrecht Imanuel Schnabel
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Budynek znajduje się w Schwarzenbergu, małej wiosce w Bregenzerwaldzie. Zrównoważone budownictwo, odpowiedzialne podejście do lokalnej kultury budowlanej i związek z alpejskim krajobrazem kulturowym były szczególnymi troskami rodziny klienta. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego domu w tej okolicy, budynek podzielono na frontowy z częścią mieszkalną i tylny ze skrzydłem usługowym. W tylnym budynku umieszczono gabinet lekarski i salę terapeutyczną.

Kubiczna forma i funkcjonalna bryła odpowiadają warunkom miejsca i wymaganiom mieszkańców. Dwukondygnacyjny budynek o konstrukcji mieszanej delikatnie osadzono w otoczeniu. Wszystkie materiały budowlane zainstalowano w stanie surowym. Budynek pokryto z zewnątrz naturalną elewacją świerkową, od wewnątrz gładką boazerią z jodły pospolitej – gwarantuje to doskonałą równowagę ekologiczną. Sercem Haus Rothenbach jest sala muzyczno-ruchowa z widokiem na pobliskie muzeum lokalne.

Haus Rothenbach jest udaną mieszanką tradycji i nowoczesności, osadzoną w delikatnym kontekście. Zarówno wnętrze, jak i wygląd zewnętrzny oddają wielkie poczucie miłości do drewna jako przedmiotu zainteresowania wizualnego, a cały budynek ma ugruntowany szacunek i uznanie dla otoczenia.

Lokalizacja: Schwarzenberg, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA