Haus W

firm architekten Adolf Bereuter
Partnerzy

O inspiracji

Typowe gospodarstwa wiejskie Bregenzerwaldu od wieków kształtują krajobraz regionu. Jednakże nie są już łatwe do zakupienia i osiedlenia: ORF Vorarlberg poinformował jakiś czas temu, że tylko około 1000 jest pustych. Na południowym zboczu Bezau architekci z pracowni firm architekten z siedzibą w Lustenau w Austrii i Speicher w Szwajcarii – Christian Feldkircher, Albert Moosbrugger i Evelyn Mitterdorfer – tchnęli nowe życie w taki dom – Haus W – dla przyjaciela z dzieciństwa. W tym celu usunięto STODOŁĘ, a do wzniesionego budynku mieszkalnego z drewna i betonu dobudowano obok trzy kondygnacje. Po zaledwie roku budowy nowy budynek został ukończony.

Stajnia i zwykle dwukondygnacyjny budynek mieszkalny tradycyjnie mieszczą się pod jednym dachem: przez niego przechodzi kalenica, okap i otynkowana cokół. W istniejącym budynku przeprowadzono naprawę gontów elewacyjnych. Małe otwory okienne w białych ramach oświetlają kondygnacje. Elewację nowego budynku natomiast wykonano z pionowych listew świerkowych. Wewnątrz Haus W utworzono dwa moduły mieszkalne, do których można dostać się także poprzez dwa wejścia. W zboczu wzgórza wybudowano także garaż. Wejście do nowego budynku znajduje się na piętrze, z poziomu ulicy.

W dół skarpy wydzielono obszerną strefę balkonową, częściowo przesłoniętą listwami elewacyjnymi. Drewniane elementy elewacji można otwierać jak bramy garażowe, dzięki czemu w zależności od pogody i nastroju światło i krajobraz są wpuszczane lub ukryte. Drewniane schody prowadzą w dół do otwartej części dziennej z kuchnią, jadalnią i salonem. W piwnicy przewidziano miejsce na saunę i pomieszczenia pomocnicze.

Lokalizacja: Bezau, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA