nowoczesna STODOŁA osadzona w lekko zielonym krajobrazie

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Kiedy architekt Dennis Weerink, pracujący dla firmy Reitsema & Partners, odwiedzał swych teściów mieszkających w Geesteren w Holandii, jego uwagę przykuła stojąca na działce stara STODOŁA, która była nieużywana od lat. Z pewnymi obawami zaproponował, że mógłby zrobić tam coś pięknego. Usłyszał wtedy: skoro możesz, to rób… I tak narodził się pomysł na jego własną nowoczesną STODOŁĘ – Het Kleine Krikhaar.

Lokalne przepisy pozwoliły architektom rozebrać to co nie nadawało się już do użytku i do odbudowy, a w to miejsce można było postawić coś nowego i pięknego. Weerink od dawna marzył, by stworzyć swój własny, samowystarczalny dom, a to była idealna okazja. Rozpoczął współpracę z kolegami z firmy oraz instytucjami lokalnymi i tak, jego marzenie zaczęło nabierać realnych kształtów.

Kształt nowego budynku to klasyczny, przedłużony kształt STODOŁY, osadzonej lekko w zielonym krajobrazie. Nazwa domu „Het Kleine Krikhaar” to nazwa, jaką nosił dawny budynek stojący w tym miejscu. W ten sposób właściciele podkreślili historię starych zabudowań, które właśnie pod tą nazwą można odnaleźć na starych mapach.Nowy dom został ustawiony tak, by prezentował od środka piękne widoki. Architekt wytyczył linię, której kluczowym punktem jest duże drzewo stojące tu od lat. Budynek uniesiono pół metra nad ziemią, by jeszcze lepiej cieszyć się widokami na krajobrazy regionu Twente.

Starannie rozplanowany rozkład wnętrza prowadzi domowników „ścieżką”, która prezentuje różne widoki na otoczenie i wnętrza. Czasem przechodzi się jak przez centrum krajobrazu, czasem od niego oddala, a czasami krajobrazy tworzą jedynie piękne tło dla tego, co jest w środku domu. Stół w jadalni ustawiony jest tak, by można było podziwiać widoki po stronie zachodniej. Wyspa w kuchni oferuje natomiast widoki na południe i północ. Z przytulnego, obniżonego miejsca do wypoczynku można patrzeć na stronę północną, a nawet na niebo, ponieważ w tym miejscu nad głową znajduje się duży świetlik. Jednak ulubionym miejscem architekta jest przeszklone patio. Pozwala mu wypoczywać z rodziną, ciesząc się przepięknym otoczeniem i spoglądając w zmieniające się wciąż niebo.

Nowy dom nie tylko cieszy oko, ale też budżet nowych właścicieli. Ma on doskonałe ocieplenie, nowoczesną pompę grzewczą i system rekuperacji. O ekologii i oszczędnościach architekt myślał od samego początku projektu. Wyposażył więc nowoczesną STODOŁĘ w systemy i instalacje, które zapewnią mu odpowiednią niezależność podczas użytkowania budynku.

Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA