Hood Canal Cabin

MICHAEL MOORE
Partnerzy

O inspiracji

Ta wyjątkowa chata znajduje się w głębokim wąwozie prowadzącym do brzegu Hood Canal, drogi wodnej w pobliżu Seattle w stanie Waszyngton. Wąwóz zamyka domek po dwóch stronach, ale otwiera go na widoczną dalej wodę. Umożliwia to ogromne, wysokie okno narożne, które wykorzystuje lukę w pobliskich drzewach.Chata została uniesiona nad ziemią, aby mieszkańcy mogli cieszyć się lepszymi widokami. Od dołu wspierają ją cztery betonowe kolumny. Uniesienie budynku daje też większe poczucie bezpieczeństwa. Aby zniechęcić intruzów, schody prowadzące do ziemi można unieść, z pomocą elektrycznego mechanizmu.

Nad projektem pracowali wspólnie Castanes Architects PS i architekt Ray C. Freeman III, tworząc plan nieco odwrócony, aby róg salonu z wysokim oknem zwrócony był na widok na wodę. Ta prosta strategia sprawiła, że dom wydaje się być większy niż jego 74,3 m2.

Wzrok naturalnie przyciągają okna, więc automatycznie patrzymy w róg budynku, który odsunięty jest od najbliższej ściany. Przestronności temu wnętrzu bezsprzecznie nadaje też wysoki sufit. Pionowe elementy, takie jak słupki okienne i części półek, również ciągną wzrok w górę.

Po przeciwnej stronie, wokół jednej z betonowych kolumn, ustawiono schody z ocynkowanej stali. Ten róg domu ma swoje własne wysokie okna, dzięki którym widać coraz wyższe partie rosnących tuż obok drzew.

Pozostałe naroża domu zajmują kuchnia i łazienka. Nad nimi umieszczono poddasze, z którego widać wysoki salon. Aby zaoszczędzić na miejscu, zrezygnowano z przestrzenia typowo wydzielonej na jadalnię. Zamiast tego można poszerzyć blat kuchenny, dzięki czemu powstaje wygodny stół.

Dekoracja wnętrza opiera się głównie na elementach drewnianych, które przeplatają się z metalem. Brzozową sklejkę na ścianach przymocowano wykorzystując metalowe klamry, zachowując regularne ułożenie. Blaty w kuchni są wykończone miedzią, a drewniane legary ciągnące się górą wspierane są przez ocynkowaną, stalową belkę.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

MICHAEL MOORE