Hood Point Residence

Public Architecture Andrew Latreille
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Z zapierającymi dech w piersiach widokami na Howe Sound, ten dom na wyspie Bowen wyróżnia się bujnym ogrodem, tarasami łagodnie schodzącymi do Morza Salish. Nieruchomość pielęgnowano przez rodzinę od czterech pokoleń. Dało im to głęboką wiedzę na temat lokalnej geografii, mikroklimatu i ekosystemu.

Otoczona cieniem Mount Collins, posiadłość zwrócona jest w stronę wschodu, odsłaniając spektakularne widoki. Ponieważ znajduje się znaczny spadek od przedniego wejścia domu do brzegu, zapewnienie bezpiecznej ścieżki zejścia było sprawą najwyższej wagi. Aby temu zaradzić, w projekcie wykorzystano strome wzniesienia, tworząc sekwencję rzeźbionych tarasów, które wychwytują naturalne światło, tworzą malownicze widoki i zapewniają poczucie prywatności.

Dom, przeznaczony do organizacji dużych spotkań rodzinnych, zorganizowano z luźnym podziałem pokoleniowym. Parter przeznaczono dla dziadków, a na parterze znajduje się przestronna część dzienna i główny apartament dla dzieci. Najwyższe piętro przeznaczono na sypialnie dla dzieci, a nad nimi znajduje się poddasze sypialne dla wnuków. Dom podzielono na dwie części współpłaszczyznowymi dachami, co ułatwia zarówno separację grup rodzinnych, jak i przenikanie światła. Gdy światło dzienne słabnie, mieszkańcy w naturalny sposób kierują się na wyższe piętra domu.

Na poziomie podstawowym najwyższe piętro prezentuje się jako skromna, parterowa konstrukcja. Usytuowanie domu z jednej strony działki pozwala na niezakłócony widok i integruje się z otaczającymi go ogrodami. Aby rozwiązać problemy z wodą powszechne na lokalnych wyspach, ogrody nawadniano za pomocą dużych cystern wychwytujących deszcz.

Rezydencja ma wykończenia, dostosowane tak, aby wytrzymać morski klimat zachodniego wybrzeża. Wybrane materiały są trwałe, łatwe w utrzymaniu i z czasem pokrywają się patyną. Elementy zewnętrzne składają się z metalu i drewna, natomiast wewnątrz, podłogi z polerowanego betonu, płyty gipsowo-kartonowe i ciepłe drewniane sufity dodają zachęcającej atmosfery.

Lokalizacja: Wyspa Bowen, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA