House A

Whispering Smith Ben Hosking
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

House A powstał dla dyrektorki Whispering Smith, Kate i jej partnera Matta. To 70m2 kompaktowych, elastycznych i zachwycających przestrzeni, w których można zorganizować kolację dla 30 gości. To pokazuje, że małe może być duże.

House A był pierwszym z trzech domów realizowanych przez firmę architektoniczną Whispering Smith we współpracy z ojcem Kate. Niewielki rzut domu został zaprojektowany w celu utrzymania istniejących dojrzałych drzew i domu z lat 50. Dom jest wynikiem wysoce wydajnego planowania i zastosowania komercyjnych metod budowy z betonu pochylanego, aby uzyskać ciaśniejszą i wyższą powierzchnię. Projekt opierał się w dużej mierze na rzemiośle, detalach i specyfikacji surowca lub „wabi-sabi”, aby zapewnić wygodę i radość z niewielkiej powierzchni. Whispering Smith połączył przestrzenie i objętości, aby osiągnąć jednoczesną prywatność i otwartość bez potrzeby stosowania drzwi i ścian.

Ogród od frontu House A wykorzystuje obrzeża jako rodzimy ogród i część dzienną na zewnątrz, zwiększając wygodę. Kształtowanie krajobrazu na skraju domu zapewnia ważne korzyści kulturowe i środowiskowe, a także zastępuje bardzo potrzebną zieloną przestrzeń dla mieszkańców w miarę zagęszczania miast. Inne zrównoważone aspekty domu obejmują podziemny zbiornik na deszczówkę, panele słoneczne i materiały pochodzące z recyklingu.

Minimalistyczna forma wyraźnie kontrastuje z jego wszechobecnymi sąsiadami z cegły i płytek. Wieczorami dom prawie znika w świetle późnego popołudnia, delikatnie odbijając kolory zachodów słońca w Scarborough. Od czasu zakończenia projekt ewoluował, stając się platformą dla Whispering Smith do dzielenia się pozytywną mocą architektury.

Lokalizacja: Perth, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA