House Aakerudden, czyli esencja nowoczesnej STODOŁY

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Firma MNy Arkitekter stworzyła dom Akerudden, który stoi nad jeziorem w wiejskiej okolicy fińskiej miejscowości Tenala. Projekt podkreśla „autentyczność, prostotę, lokalność oraz równowagę ekologiczną”, które są istotą większości prac tej firmy.Patrząc z pewnej odległości, dom harmonizuje z otaczającymi go polami. Co więcej, jego dwuspadowy dach odzwierciedla architekturę istniejącą w tym regionie.

Prosty, bezpretensjonalny układ budynku sprowadza czynności dzienne do jednej, otwartej przestrzeni, w której można gotować, jeść i relaksować się. Ustawiony w centrum stół dzieli duże pomieszczenie na różne funkcje, a wolnostojący kominek zapewnia ciepło w chłodniejsze dni i wieczory.

Ekipa projektantów wykorzystała siedem rodzajów drewna w tym projekcie. Główne drewno to lokalnie pozyskiwany świerk, ale w domu nie brakuje też drewna dębowego, osiki, czarnej olchy, czy sosny oregońskiej. We wnętrzu drewno jest materiałem wyeksponowanym, co stwarza wrażenie prostoty i łączy przestrzenie mieszkalne z otoczeniem.

Lokalizacja: Tenala, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA