House at Camusdarach Sands

Raw Architecture Workshop
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ponad 2 tysiące lat temu mieszkańcy osiedla Skara Brae w archipelagu Orkadów wykorzystywali tamtejsze materiały budując częściowo zalane domostwa. Zapewniało im to jednak ocieplenie i ochronę przed trudnym, burzowym klimatem. Pogoda od tego czasu zdecydowanie się nie poprawiła, ale większa część z tych budynków pozostała nieuszkodzona.
Stosując te stare zasady, firma Raw Architecture Workshop stworzyła nowy budynek na stromym zboczu w Camusdarach Sands, które kiedyś służyło jako pastwisko.

Klienci, młoda para, która mieszka i pracuje w tej wyludnionej okolicy, marzyła, by stworzyć projekt, który zapewni im spektakularne widoki na słońce wschodzące ponad górami i zachodzące za okolicznymi wyspami. Analizując topografię tego miejsca, zdecydowano się umieścić przestrzeń dzienną na wyższym poziomie, lokując sypialnie i wejście poniżej.
Podczas wizyty wstępnej wytyczono oś budynku, która miała zapewnić najlepsze widoki na okolicę. Na tej podstawie powstały fizyczne modele i cały plan domu. Pracowano też nad tym, by uzyskać odpowiednią ilość światła dziennego, która jest kluczowa na tej wysokości geograficznej.

Konstrukcja składa się z widocznych fundamentów betonowych, na których spoczywa konstrukcja z drewna. Na trzech poziomach widoczny jest wyraźny podział przestrzeni. Wejście znajduje się na dole w ciemnym, betonowym „bunkrze”. Przechodząc jednak przez budynek, widać powiększające się przestrzenie, coraz więcej światła oraz różne wysokości. Długo debatowano nad kolorem zewnętrznym budynku i w końcu wybrano czerń, by stopić się z torfowiskami, tutejszą roślinnością i burzowymi chmurami na niebie.

Lokalizacja: Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA