House C

Tom Bisig
Partnerzy

O inspiracji

Niskobudżetowy projekt o nazwie “House C” to dwupiętrowy dom jednorodzinny dla 5 członków rodziny, znajdujący się w szwajcarskiej wiosce Ziefen, w pobliżu Bazylei.
Drewniana konstrukcja sześcienna może być uznana za współczesną odmianę półdrewnianego domu wiejskiego o prostej standardowej konstrukcji. Główny element to prostokąt, częściowo ocieplony z dodatkową warstwą nieogrzewanych powierzchni po obu jego stronach. Te powierzchnie nieogrzewane stanowią dużą werandę, loggię, garderobę, pomieszczenie z bojlerem i schowek na różne rzeczy.Prosty projekt budynku skupia się wokół ulokowanej w środku betonowej klatki schodowej, która dzieli przestrzeń na część bardziej publiczną i bardziej prywatną. Wykorzystanie surowych materiałów, w tym drewna i betonu, oraz spójne zastosowanie materiałów industrialnych dopasowanych do potrzeb projektu, pozwoliło na redukcję kosztów budowy. Dzięki temu rodzina mogła sobie pozwolić na indywidualny, dopasowany do ich potrzeb dom, zamiast kupować prefabrykowany budynek z jakiegoś katalogu.
Na parterze znajduje się duże wejście z garderobą, umieszczoną w części nieogrzewanej budynku. Główna część wnętrza to przestrzeń biurowa, sypialnia główna z łazienką oraz przestronny jasny salon wraz z przylegającą do niego kuchnią. Teren salonu i kuchni jest w pełni przeszklony i ma możliwość otwarcia się na dużą werandę od strony ogrodu.
Piętro wyższe to trzy mniejsze sypialnie dla dzieci, łazienka i większe przestrzenie otwarte po obu stronach schodów. Na piętrze zmieściła się także pralnia. Duża loggia znajduje się po stronie zachodniej domu.
Ze względów ekonomicznych nowoczesna STODOŁA ma tylko fundamenty, ale nie ma piwnicy. Jest to rozwiązanie raczej nietypowe dla Szwajcarii. Spełnia natomiast założenia ekologiczne właścicieli, mając zainstalowane panele fotowoltaiczne, które są zintegrowane z dachem, oraz wymiennik geotermalny. Zamknięcie projektu w niskim budżecie możliwe było dzięki dużemu wykorzystanie elementów prefabrykowanych i zatrudnieniu specjalisty, który zajmuje się budową domów z części prefabrykowanych.

Lokalizacja: Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Tom Bisig