House Cinsc to odrestaurowana stajnia we włoskich Alpach

Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Pracownia architektoniczna ATOMAA z Milanu przekształca rozpadającą się posiadłość w rodzinną rezydencję inspirowaną tradycyjną architekturą alpejską.Kiedy architekci po raz pierwszy zobaczyli budynek, który rodzina z Zurychu zleciła im odrestaurować, nieruchomość była w opłakanym stanie. Jednak dzięki bogatemu, alpejskiemu dziedzictwu i materiałom, które można było ponownie wykorzystać, miał duży potencjał, by stać się sielskim azylem i spełnieniem marzeń właścicieli.

Otoczony wysokimi szczytami, istniejący w dolinie modrzewiowej dom zawierał stary kominek i duży kamienny łuk, który wskazywał na jego historyczną przeszłość. Architekci wykorzystali historię budynku, aby zainspirować jego obiecującą przyszłość.

Dom o powierzchni ponad 140 m2 – nazwany House Cinsc – starannie równoważy autentyczność i współczesność. Architektom udało się osiągnąć złoty środek poprzez zachowanie istniejącego kształtu konstrukcji i jednoczesnej zmianie konfiguracji wnętrz.

Lokalni rzemieślnicy ręcznie odrestaurowali zewnętrzną część budynku, używając kamieni z oryginalnego budynku. Teksturowana fasada oddaje hołd tradycyjnej tożsamości domu, jednocześnie odzwierciedlając skaliste góry tuż za ścianami.

W przeciwieństwie do surowej elewacji zewnętrznej, wnętrze tworzy nieozdobione, ale ciepłe środowisko, z którego można obserwować otaczający krajobraz. Całkowicie drewniany rdzeń odwzorowuje kształt kamiennej elewacji, ilustrując zasadę „przestrzeni w przestrzeni” preferowaną przez ATOMAA do ponownego wykorzystania alpejskich ruin.

Przestrzennym i emocjonalnym sercem domu jest kuchnia, którą architekci przeprojektowali jako pokój o podwójnej wysokości, aby pomieścić rozszerzenie – od którego odchodzą inne przestrzenie domu. Naturalne światło wpada do wnętrza z góry przez w pełni przeszklony szczyt dachu.

Tam, gdzie było to możliwe, architekci ponownie wykorzystali drewniane elementy odzyskane ze starych stropów i zniszczone belki stropowe. „W kontekście silnie nacechowanym użyciem kamienia, wewnętrznie wybraliśmy drewno na podłogi, ściany, sufity i główne elementy wyposażenia” – mówi zespół ATOMAA. Ta powściągliwa paleta materiałów wykorzystuje również modrzew, czarną żywicę, surowy beton i łupek, aby pokazać bogactwo objętości i proporcji.

Lokalizacja: Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA