House Dijk w stalowej skórze

Jager Janssen architecten ROB DE JONG
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

House Dijk to niecodzienny projekt w stalowej skórze, który wyszedł spod kreski studia architektonicznego Jager Janssen architecten. Zlokalizowany na holenderskiej ziemi, dostępny jest dla każdego, choćby w tej chwili. House Dijk możesz zobaczyć w mapach Google w trójwymiarze.

Nowe miasto

Na północy Holandii powstaje nowe miasto: Blauwe Stad, miasto tak duże jak Amsterdam czy Groningen (obwód około 23 km), ale liczące tylko 1500 domów, co oznacza ogromną ilość przestrzeni życiowej, spokoju, natury i woda. Praktycznie wszystkie bardzo przestronne działki bezpośrednio połączono z nowym, rozszerzonym jeziorem o powierzchni 8 kilometrów kwadratowych. To jezioro ponownie połączono z Winschoterdiep, Dollard, Morzem Wattowym i resztą Holandii. Rodzina Dijk może cieszyć się widokiem archipelagu na wschód od jeziora. Na tej działce zaprojektowano House Dijk, składający się z elewacji niczym stalowej skóry. A widok… zapiera dech w piersiach!

Elewacja House Dijk

Fasady i dach House Dijk stanowią jedną całość. Powłoka, składająca się z blach falistych w kolorze antracytu, jest otwarta w strategicznych miejscach, aby przepuszczać zewnętrze do środka. Kubatura podstawowa jest określona przez poszycie domu, w którym ściana zewnętrzna i dach zachodzą na siebie. Ta skóra jest wiodącym elementem projektu. Dom w skórze wykonano z lekkim drewnianym sidingiem. Z domu poczucie przestrzeni jest maksymalnie odczuwalne dzięki zaprojektowanym liniom widokowym w rozległym krajobrazie Groningen. Podnosząc część mieszkalną i umieszczając ją w cofniętej piwnicy, wydaje się, że unosi się nad poziomem gruntu. Ten zabieg pozwolił na powstanie przestronnego niskiego parteru.

Zewnętrzna część mieszkania wygląda na solidną i zamkniętą. Doświadczenie wnętrza to jedno z pięknych wrażeń przestrzennych. Pomysłowy system oparty na zaledwie kilku zasadach kompozycyjnych tworzy pozornie nieregularny wzór desek.

Lokalizacja: Blauwestad, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

ROB DE JONG

Stalowe pokrycia dachowe i elewacyjne tylko u

Budmat