Czarna płytka łupkowa i ostre krawędzie sprawiają, że ten mały domek rzuca się w oczy

WT ARCHITECTURE DANIEL MOULINET
Partnerzy

O inspiracji

Czarna płytka łupkowa i ostre krawędzie sprawiają, że ten mały domek rzuca się w oczy. Znajduje się on w wiejskiej okolicy Normandii i został zaprojektowany przez firmę Lode Architecture dla młodej rodziny.Ściany domu zrobione są z deski klejonej warstwowo. Technika ta staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w Europie. Są to trzywarstwowe deski, sklejone tak, by stworzyć duże panele, które są prefabrykowane poza miejscem budowy. Panele na miejscu zostały docieplone po stronie zewnętrznej i obite płytką łupkową. Część desek pozostała nieosłonięta po stronie wewnętrznej stając się wykończeniem ścian, podczas gdy inne deski na ścianach i sufit zostały pokryte szpachlą.

Ściany nośne budynku podzielone są na trzy części, definiując główne pomieszczenia na każdym poziomie. Parter zmienia się stosownie do spadku ziemi, tworząc różne wysokości sufitów. Kuchnia jest wyższa niż np. łazienka na drugim końcu domu. Salon na środku domu jest natomiast otwarty aż do samego dachu.

Południowa ściana salonu wykonana jest ze szkła magazynującego ciepło słoneczne. Przesuwne drzwi otwierają salon na duży, drewniany taras. Okna po dwóch stronach domu pomagają zbalansować poziomy światła w dużym pomieszczeniu. Poza tym architekci umieścili w dachu 5 „rur świetlnych”, które wpuszczają światło dzienne także od strony północnej.

nowoczesna STODOŁA o powierzchni 100 m2 ma dwie dodatkowe sypialnie plus mały pokój, który może być wykorzystywany jako kolejna przestrzeń do spania. Do sypialni głównej prowadzi „most” rozciągający się nad salonem.

Na parterze znalazł się jeszcze jeden mały pokój z podwyższoną podłogą, który może być świetnym miejscem do dziecięcych zabaw. Dorośli musieliby wchodzić tu na czworaka, więc najmłodsi mogą cieszyć się swą własną, „tajną” przestrzenią.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego docieplenia piankowego na zewnątrz, architekci zdołali uzyskać dobre właściwości cieplne dla całego budynku. W wyniku tego cały dom może być ocieplany z wykorzystaniem kominka na drewno w salonie. Wewnętrzne okna pozwalają, by podgrzane powietrze docierało także do sypialni.

Lokalizacja: Normandia, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA