nowoczesna STODOŁA przebudowana w duchu tradycyjnej lokalnej architektury

TRODAHL ARKITEKTER TRODAHL ARKITEKTER
Partnerzy

O inspiracji

To główny budynek mieszkalny, który stoi na dużej działce rolnej w Norwegii. nowoczesna STODOŁA została całkowicie przebudowana, choć powstała jako tzw. „Jærhus”. Pod taką nazwą kryją się typowe, tradycyjne domy, które powstawały w tym regionie w dawnych czasach.Obecnie prawo w Norwegii wymaga, by stare Jærhusy były nie tylko zachowane, ale też odnawiane, jeśli właściciel takiego budynku chce wprowadzić jakiekolwiek zmiany. Charakterystyczną cechą tych domów był niski, dwuspadowy dach, z którego z jednej strony wyrastał rodzaj przedsionka, w Norwegii nazywany „skut”.
Nowi mieszkańcy potrzebowali miejsca, w którym mogliby zmieniać buty i zostawiać ubrania wierzchnie, więc do tych celów został adoptowany „skut”. Znalazło się w nim miejsce także na pralnię. Analizując ślady w starej, drewnianej konstrukcji STODOŁY, architekci ustalili lokalizację i wymiary okien. Trzymając się najważniejszych zasad budowy typu Jærhus, odnowili nie tylko fasadę, ale też rozkład wnętrza w starej części budynku.
Ze względu na fakt, że rodzina potrzebowała większej przestrzeni do życia, powstała nowa część domu, która zawiera nowoczesną kuchnię, salon oraz jadalnię.

Lokalizacja: Sandnes, Norwegia
Teskt: nowoczesna STODOŁA