Wrażliwość House Pienenītes

Studio VĪKSNE Madara Gritane
Partnerzy

O inspiracji

Położony w wiejskiej społeczności Mercendarbe na Łotwie, House Pienenītes składa się z domu rodzinnego, STODOŁY i małego budynku sauny, który później zostanie zbudowany przez klienta. Zaprojektowany przez Studio VĪKSNE, rozwijającą się londyńską pracownię architektoniczno-projektową, która jest żywo zainteresowana tworzeniem ekologicznych i energooszczędnych budynków z wrażliwym podejściem do kontekstu.

Typologia „viensētas”

Tradycyjna architektura łotewska, a zwłaszcza typologia gospodarstw jednorodzinnych znana w języku łotewskim jako „viensētas”, była inspiracją zarówno dla układu budynków, jak i ogólnego języka architektonicznego. House Pienenītes zaprojektowano jako rodzinę budynków o podobnym wyglądzie. Duże spadziste dachy wydają się „przytulać” i „chronić” życie wewnątrz budynków. Zwis dachu chroni obwód budynku przed warunkami atmosferycznymi. Tworzy przestrzenie progowe i pomaga ograniczyć przegrzewanie się przy dużych otworach. Okładzina z szorstkiego, ściętego drewna o słabych krawędziach dodaje tekstury i głębi oraz uzupełnia czyste linie ościeży okiennych i metalowego pokrycia dachowego.

Przestrzenie wnętrz House Pienenītes oferują różnorodne uwarunkowania przestrzenne pod względem wielkości, wysokości, światła i materialności. Przestrzenie socjalne korzystają z wysokich sufitów i bogatej palety materiałów, podczas gdy przestrzenie prywatne są stosunkowo skromne pod względem wielkości i wykończenia. Linię bazową wykorzystano do ustanowienia wizualnej ciągłości i połączenia okien, podłóg i stolarki, aby stworzyć zrównoważoną kompozycję.

Zrównoważenie House Pienenītes

Ekologiczność i energooszczędność stanowiło serce projektu, dlatego zastosowano podejście „najpierw tkanina”, aby zmniejszyć zużycie energii. Lokalnie pozyskiwane naturalne materiały i produkty określono w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Ważne było stworzenie budynków, które pozostawione niezamieszkałe mogłyby ostatecznie zniknąć w ziemi bez szkody dla środowiska. Wykorzystanie tworzyw sztucznych było świadomie ograniczone do minimum i były stosowane tylko tam, gdzie nie było dostępnych alternatyw.

Lokalizacja: Mercendarbe, Łotwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Madara Gritane