House U

Atelier KUKKA Architects Kai Nakamura
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Mały dom ze ścianami z czerwonego drewna cedrowego, który znajduje się w Tokio. Wybudowano go na końcu ulicy, na działce z pięknym drzewem wiśniowym, w spokojnej dzielnicy mieszkalnej. Działka jest niewielka, a dzielnica jest mocno zabudowana. Właściciele poprosili o oryginalną formę budynku, który zwrócony miał być w stronę ulicy. Chcieli też czuć wewnątrz obecność pobliskiego drzewa wiśniowego, ale obawiali się dużego okna, przez które mogliby zaglądać przechodnie.

„Ze względu na tę prośbę i w celu wprowadzenia do domu światła, zrobiliśmy projekt, który przecina południowo-zachodni róg domu, organizując ogród i projektując dwa okna. Jedno z nich znajduje się na piętrze w gabinecie i zwrócone jest w stronę wiśni i ulicy. Podczas lata w Japonii popołudniowe słońce podnosi znacznie temperaturę w pomieszczeniach. Małe okno służy więc nie tylko zachowaniu prywatności, ale pozwala też zachować niższą temperaturę. Schodzące się ściany przy oknie sprawiają, że wydaje się ono większe. Drugie okno ma wpuszczać do wnętrza światło od południa bez zmniejszania przestrzeni wewnętrznej, unikając jednocześnie bezpośrednich promieni słonecznych i wzroku ciekawskich. W przyszłości okno przesłonią jeszcze posadzone przed nim drzewa. Chcieliśmy stworzyć ciepłe wrażenie drewna w domu, gdzie światło wewnątrz rozlewa się z okien. W wyniku tego powstała oryginalna fasada, która składa się z dwóch elewacji, z których każda ma kontrastujące okno”.

Aby uniknąć przestrzeni z płaskim sufitem na parterze, zaprojektowano różne wysokości sufitów, dokładając stopień na piętrze. Niewielkie podniesienie na górze może być wykorzystywane jako krzesło i zmienia akcent podłogi. Z drugiej strony zaplanowano kuchnię z jadalnią tak, aby to pomieszczenie miało światło z tarasu na drugim piętrze. Przestrzeń wewnętrzną zorganizowano wokół jednego granatowego elementu (ściany konstrukcyjnej).

Lokalizacja: Tokio, Japonia
Tekst: nowoczesna STODOŁA