W House Winkel najważniejszym kryterium był widok

Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Wspaniały widok był najważniejszym kryterium dla budynku mieszkalnego „House Winkel” na stromej działce na prawym brzegu Jeziora Zuryskiego.Architekt Nori Sasaki zbudował go w całości w stylu japońskim. Jest więc budynkiem bardzo minimalistycznym, a jednocześnie bardzo funkcjonalnym. W projekcie położono nacisk na reprezentacyjny charakter domu przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkańcom ochrony przed hałasem ulicy i linii kolejowej, ale także przed ciepłem tego słonecznego miejsca.

Sercem czteropiętrowego domu jest przestronny salon i jadalnia z niezakłóconym widokiem na jezioro i ogromnym panoramicznym oknem. Okno szczytowe ze specjalnie zaprojektowanym szkłem izolacyjnym ma prawie pięć metrów wysokości i waży około sześciu ton. Stąd widok rozciąga się na Jezioro Zuryskie do Uetliberg. Odporne na ciepło, nieoślepiające szkło izolacyjne zapewnia stałą temperaturę w pomieszczeniu.

Minimalistyczne elewacje profilowe łączą zewnętrze z wnętrzem pozornie bez granic. Dzięki doskonałym właściwościom izolacji akustycznej przeszkleń, mieszkańcom nie przeszkadza nawet hałaśliwy ruch pociągów bezpośrednio przed domem.

Mimo niskich sufitów – wysokość pomieszczenia zmniejszono do 2,40 metra na korzyść salonu na piętrze – pomieszczenie wcale nie wygląda opresyjnie, ale zyskuje na szerokości dzięki pełnemu przeszkleniu, co jest kontynuowane także w przeszklonej balustradzie.

Zadaszenie balkonu stanowi spód szeroko wystającej górnej kondygnacji. „Statykę elementu wolnostojącego wykorzystano do maksimum, dzięki czemu mogliśmy budować bez dodatkowych podpór”, wyjaśnia architekt Nori Sasaki. Patrząc na dom od dołu, wydaje się, że górna kondygnacja unosi się w powietrzu.

Niepowtarzalne i nietuzinkowe okna znajdziesz u Multiko Architektura Okien.

Lokalizacja: Zurych, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA