Masywna Hudson Valley Compound

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Nowoczesna STODOŁA ogromnych rozmiarów, bo blisko 827m2, nosi nazwę Hudson Valley Compound. A zaprojektowano ją tak, aby pasowała do krajobrazu miejsca i wtapiała się w lokalną architekturę.

Ogrom przestrzeni Hudson Valley Compound

Hudson Valley Compound to w istocie trzy budowle na 30 hektarowej działce w hrabstwie Columbia w stanie Nowy Jork. Pełen sprzeczności projekt zapewnia dom dla czteroosobowej młodej rodziny. W głównym domu znajdują się dwa garaże, siedem sypialni, cztery salony, stanowiąc w pewnym stopniu kameralny dom. Balkon łączący sypialnie wychodzi na dwupoziomową część dzienną i jadalną. Daje to właścicielom widok na cały dom, co w znacznym stopniu przyczynia się do poczucia intymności z jednoczesnym poczuciem wspólnoty. Kolejna sprzeczność Hudson Valley Compound. Złożona z dwóch brył, prostokątna budowla o ścianach drewnianych przecina konstrukcję dachu dwuspadowego pokrytego gontem.

Pierwsza bryła zawiera duży garaż, sypialnie dla gości i pokój zabaw. Kiedy nie jest użytkowana może być zamknięta. W ten sposób oddzielając się od części, która zawiera sypialnie rodzinne i główne pomieszczenia mieszkalne. Wejście na osłonięty ganek znajduje się na osi z sienią wejściową, z której z jednej strony rozciąga się rozległy widok na dolinę. Zadaszony taras na świeżym powietrzu wychodzi na basen i zapewnia panoramiczny widok niezakłócony przez kolumny. Zwróćcie uwagę na przeszklenia w tej nowoczesnej STODOLE – podobne rozwiązania serwuje Multiko Architektura Okien.

Kamień i energia geotermalna

Kamienne schody prowadzą w dół do długiego basenu przypominającego starożytne indyjskie studnie. Oddzielny dom dla gości ograniczono do około 83m2 – wszystko przez lokalne przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego. Jednak na tej przestrzeni zawarto dwie sypialnie, salon/jadalnię/kuchnię oraz duży przeszklony ganek z widokiem na rzekę, która graniczy z nowoczesną STODOŁĄ.

STODOŁA, czyli kolejna część Hudson Valley Compound jest położona na łące znacznie oddalonej, lecz wciąż na terenie posiadłości. Tworzy ona miejsca do zajęć podczas niepogody, a także mieści duży panel fotowoltaiczny. Jeśli o panelu na dachach mowa, zerknijcie do SunRoof i poznajcie ich dachy solarne z ogniwami fotowoltaicznymi. Hudson Valley Compound wykorzystuje energię geotermalną do ogrzewania i chłodzenia dzięki wydajnym pompom ciepła, które znacznie zmniejszają zapotrzebowanie na energię z paliw kopalnych. A jeśli interesują Was rozwiązania w duchu eko, polecamy zajrzeć do Netsu i zapoznać się z ich ofertą pomp ciepła.

Lokalizacja: hrabstwo Columbia, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA