Hudson Valley Farmhouse

William Waldron
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom wiejski z 1760 r., który fotograf William Waldron wraz z żoną Malene, kupili w hrabstwie Columbia był ruiną. Pod dachem znajdowała się w dużej mierze zniszczona konstrukcja bez ścian wewnętrznych i schodów. „Aby wspiąć się na drugie piętro, musieliśmy postawić krzesło na skrzyni” – wspomina Malene. Para nie miała żadnego planu projektowego. „Naprawdę chcieliśmy, aby dom powiedział nam, co mamy robić” – mówi fotograf. „Musieliśmy wykazać się wrażliwością i cierpliwością”.

Ustalenie planu piętra pomogło w przejściu od surowego do wyrafinowanego. Waldroni zdali sobie sprawę, że na każdym piętrze domu zmieszczą się cztery niemal identyczne kwadratowe pokoje, a część centralną można przeznaczyć na łazienki, korytarze i klatkę schodową. Na piętrze znajduje się sypialnia pary, pracownia Malene oraz sypialnia dzielona przez synów. Tak jak nie ma oczywistej głównej sypialni pod względem hierarchii powierzchni, tak nie ma też głównej łazienki.

Najważniejszą decyzją projektową było zastosowanie niemalowanego tynku na nowych ścianach. To materiał, który oddaje cześć historii domu i nadaje ton stylistyczny. „Ściany zmieniają kolor pod wpływem światła, w zależności od pory dnia i pory roku” – zauważa William. „Zimą wyglądają na jasnobiałe, a latem wydają się bardziej zielone”. Nie ma żadnych zasłon ani żaluzji, które filtrowałyby to jasne światło – z wyjątkiem łazienki na parterze.

Lokalizacja: Hudson Valley, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA