Fot. Lars Rolfsted Mortensen | Arch. Jesper Kusk Arkitekter

Renowacja zmyślą o przyszłości

Każdego roku w Danii wyburza się około 1 100 domów jednorodzinnych, zastępując je nowymi budynkami. Często nie wynika to ze złego stanu technicznego tych budynków, lecz z faktu, że wielu właścicieli uważa to za łatwiejszy i tańszy sposób na uzyskanie nowoczesnego domu. Jednak rozbiórki rzadko są zrównoważonym rozwiązaniem. Dlatego konieczne jest ponowne przemyślenie istniejących budynków, aby dostosować je do współczesnych potrzeb i marzeń o mieszkaniu.

Ten dom jednorodzinny, pierwotnie zaprojektowany przez architekta MAA Steffena Hougaarda w 1967 roku, jest doskonałym przykładem takiego podejścia. Renowacja obejmowała wymianę dachu, dodatkową izolację oraz montaż okien dachowych, które wprowadzają więcej światła do wnętrza. Nowa dobudówka, inspirowana oryginalną geometrią i stylem domu, zyskała unikalny charakter dzięki elewacji z zielonego drewna.

Fot. Lars Rolfsted Mortensen | Arch. Jesper Kusk Arkitekter

Światło dzienne oraz widok na ogród były kluczowymi elementami projektu, tworząc jasny i otwarty układ przestrzenny, który zapewnia silną więź z otoczeniem. Wewnątrz każde pomieszczenie ma skośny sufit, co daje wrażenie wielu „domków w domu”. Okna dachowe zapewniają naturalne oświetlenie i zdrowy klimat wewnętrzny dzięki naturalnej wentylacji. Wbudowane meble maksymalizują funkcjonalność zarówno w istniejącej części domu, jak i w dobudówce, a duże okno z widokiem na ogród, wyposażone w wbudowaną ławkę, pozwala na bliski kontakt z naturą.

Fot. Lars Rolfsted Mortensen | Arch. Jesper Kusk Arkitekter

Wszystkie materiały zostały dobrane tak, aby zminimalizować ślad węglowy projektu. Drewno stało się głównym surowcem — podłogi wykonano z bambusa, a ściany w nowych przestrzeniach wykończono sklejką brzozową. Aby zoptymalizować zużycie energii, zainstalowano podziemny zbiornik na wodę deszczową, która jest wykorzystywana do spłukiwania toalet.