Island Ranch

Laura Killam Architecture Sophie Burke Design Andrew Latreille
Partnerzy

O inspiracji

Położone na wyspach w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, Island Ranch ucieleśnia wrodzone połączenie z naturą.

Ucieczka od zgiełku

Island Ranch znajduje się na odległej wyspie pozbawionej dostępu do sieci. Dzikie i nierówne wybrzeże przyciąga w miesiącach letnich Kanadyjczyków do sezonowych domków. Klienci poprosili Laurę Killam i Sophie Burke o zaprojektowanie ich „placówki ranczo”, w której mogliby spędzać większość czasu na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi. Wskazówka: naturalne materiały i oszczędne detale, gdzie w każdym momencie najważniejsze jest połączenie wnętrza z otoczeniem. „Klienci doceniają bezproblemowe, swobodne podejście do letniego życia. Chcieli, aby ranczo przypominało beztroską, zabawną, odległą ucieczkę” mówią projektantki.

Modna prostota

Dom harmonijnie łączy się z wnętrzem i na zewnątrz. Każda bowiem przestrzeń bezpośrednio otwiera się na naturalne otoczenie. Ranczo, które celowo zbudowano nisko nad ziemią, aby połączyć się z naturalnym otoczeniem, składa się z dwóch konstrukcji w konfiguracji w kształcie litery L. Bryły, która obejmuje pomieszczenia mieszkalne, oraz STODOŁY, zapewniającej przestrzeń do odpoczynku. Na zewnątrz prysznic i strefa kąpielowa pozwalają klientom zanurzyć się w otoczeniu. „Różnorodność osłoniętych przestrzeni zewnętrznych poszerza wewnętrzną część mieszkalną. Sprzyja to rytmowi, w którym rodzina i jej goście przechodzą z zewnątrz do wnętrza, zacierając granice między nimi” mówi Laura.

Integralną częścią założeń było promowanie ciepłej i rustykalnej idei życia na wsi. Stworzyło to okazję do „ograniczenia elementów projektu i włączenia tylko tego, co wspierałoby wiejskie doświadczenia” mówi Sophie. Otaczająca łąka, niegdyś wybieg dla bydła, zainspirowała uproszczoną paletę domu. Surowe drewno to motyw powracający w każdej przestrzeni. Ściany wewnętrzne wyłożono grubo przetartym cedrem, który zabarwiono na wyblakły szary kolor, aby wtopić się w otoczenie. Zewnętrzna część ostatecznie zmieni kolor na srebrzysty pod wpływem światła słonecznego, aby odzwierciedlić drzewa w lesie za nimi. Ciepłe, ziemiste odcienie utrzymują wyrafinowaną atmosferę, a trwałe meble wysuwają na pierwszy plan rustykalny język rancza.

Lokalizacja: Kolumbia Brytyjska, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA