Jednorodzinny dom w Alpach

Gaudenz Danuser
Partnerzy

O inspiracji

Dom stoi w Trin-Mulin, małej wiosce w szwajcarskim kantonie w Alpach o nazwie Gryzonia, a na wprost znajduje się potężny łańcuch górski. Zadaniem architektów było stworzenie domu dla pewnej pary, w którym miało znaleźć się miejsce na salon z jadalnią, kuchnię, dwie sypialnie z łazienkami, garderobę, bibliotekę, studio oraz piwniczkę na wino.  Architekci zaplanowali trzypoziomowy dom, którego główna część będzie zorganizowana na planie kwadratu, a który zamknięty będzie stromym dachem. Znajdujący się z boku, jednopoziomowy aneks integruje budynek z otoczeniem i definiuje główne wejście. Element ten pozwolił także stworzyć dwa zintegrowane, osłonięte miejsca parkingowe.

Wewnątrz wszystkie pomieszczenia zorganizowane są wokół znajdującej się w centrum drewnianej klatki schodowej. Podwyższony salon pokazuje poziom antresoli. Poszczególne pomieszczenia mają różne wysokości i różne ułożenie. Duże okna zlokalizowane są tak, by otwierały wnętrza na konkretne widoki i wzmacniały jednolity wygląd domu od zewnętrz.
Dom jest głównie z betonu, którego kolor wynika z barwy pozyskiwanego w regionie cementu. Drewniany element wewnątrz nie jest częścią konstrukcji.

Lokalizacja: Trin-Mulin, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Gaudenz Danuser