Fot. Ema Peter | Arch. D'Arcy Jones Architects

Kanadyjskieodkrycie

Kanadyjska pracownia architektoniczna zakończyła projekt John Street Redo, który obejmował renowację i powiększenie domu z początku XX wieku w sposób „wybiegający w przyszłość, bez zacierania pierwotnego uroku starego budynku”.

Fot. Ema Peter | Arch. D'Arcy Jones Architects

Projekt zlokalizowany we wschodnim Vancouver zaprojektowano z myślą o młodym małżeństwie, które po ukończeniu budowy domu urodziło dziecko. Zbudowana w 1910 roku rezydencja położona jest na zboczu. Podczas gdy wiele domów w okolicy przylega do pasów ruchu, ten dom wciśnięto pomiędzy dwie ulice. Oprócz całkowitego remontu domu o powierzchni 149 metrów kwadratowych właściciele potrzebowali garażu i pomieszczenia gospodarczego.

Fot. Ema Peter | Arch. D'Arcy Jones Architects

Biorąc pod uwagę duże nachylenie działki, ograniczoną przestrzeń i ograniczenia w zakresie zagospodarowania przestrzennego, najlepszym rozwiązaniem było umiejscowienie garażu pod domem. Decyzja ta wiązała się z koniecznością podniesienia pierwotnego domu na czas budowy. „Przeróbka obejmowała podniesienie oryginalnego domu na podnośniku, naprawę fundamentów i postawienie prostego, dwupiętrowego budynku z powrotem na nowym garażu” – mówią architekci.

Fot. Ema Peter | Arch. D'Arcy Jones Architects

Dojazd do garażu odbywa się poprzez zagłębiony podjazd, na terenie dawnego zarośniętego podwórza, w większości nienadającego się do użytku ze względu na jego nachylenie. Zewnętrzna część garażu ma komponować się z resztą domu. „Ta nowa, podziemna przestrzeń użytkowa jest zamaskowana detalami przypominającymi okna, dodanymi do typowych drzwi garażowych” – stwierdza zespół. Oprócz nowego garażu zespół odnowił bocznicę zewnętrzną, używając niedrogiego sidingu z włókna szklanego i cementu, który pomalowano na kolor grafitowo-szary. Zespół dodał także nowe okna o tej samej szerokości i wymienił gonty dachowe.

Fot. Ema Peter | Arch. D'Arcy Jones Architects

W domu wymieniono wykończenia i całkowicie zmieniono układ. Parter obejmuje teraz otwartą kuchnię, jadalnię i salon. Nad kominkiem zespół umieścił malowany panel stalowy, który ciągnie się aż do sufitu. Na piętrze znajduje się główna sypialnia, garderoba z miejscem do pracy oraz dwie dodatkowe sypialnie, z których jedna pełni także funkcję gabinetu.

Fot. Ema Peter | Arch. D'Arcy Jones Architects

Projekt John Street Redo ma na celu pokazanie, jak renowacja może nadać budynkowi nowoczesnego ducha, jednocześnie zachowując historyczny charakter budynku.