Fot. Kuvio Oy | Arch. POOK Arkkitehtitoimisto Oy

nowoczesnastajnia

Ten drewniany budynek stojący na skraju lasu ma asymetryczny dach dwuspadowy, który przykrywa boksy dla koni oraz STODOŁĘ w części z mniejszą wysokością. Drewniana stajnia jest dowodem na to, że nie tylko ludzie powinni żyć w królewskich warunkach! 

Fot. Kuvio Oy | Arch. POOK Arkkitehtitoimisto Oy

Stajnie o nazwie „Kekkapaa” znajdują się w okolicach wiejskich na północ od fińskiego miasta Espoo. Budynek zaprojektowało miejscowe studio architektoniczne Pook. Miał pasować do tutejszych zabudowań rolniczych. Celem było stworzenie budynku, który stanie się częścią swego wiejskiego otoczenia, dopasowując się do porośniętego drzewami zbocza. „Projekt miał umiejscowić budynek w malowniczym krajobrazie okolicy” mówią architekci. „Długa krawędź budynku przesuwa się zgodnie z zalesionym zboczem i wprowadza budynek do wnętrza lasu. Poza zaletami krajobrazowymi, takie ułożenie pozwoliło stworzyć zewnętrzną osłonę przed wiejącym tu często silnym wiatrem”.

Fot. Kuvio Oy | Arch. POOK Arkkitehtitoimisto Oy

Pod opadającym dachem stworzono otwartą przestrzeń do karmienia i wyprowadzania koni. Wzdłuż tej przestrzeni ulokowano przestrzenie magazynowe.

Fot. Kuvio Oy | Arch. POOK Arkkitehtitoimisto Oy

Wnętrze zorganizowano tak, by odpowiednie funkcje znalazły się w swoim sąsiedztwie. Umożliwia to sprawne wypełnianie określonych zadań i prac, przy jednoczesnym ograniczeniu zbędnych ruchów. Boksy, w których przebywają konie, znajdują się tuż obok pomieszczenia z wyposażeniem do jazdy. Otwarta część STODOŁY łączy się z przestrzenią do czyszczenia koni i ich podkuwania. Z zadaszonego terenu do oprowadzania konie mogą natomiast wyjść bezpośrednio na zewnętrzne pastwisko. Zarówno przestrzeń otwartą budynku, jak i boksy połączono z miejscem, do którego odprowadza się obornik i zanieczyszczenia.

Fot. Kuvio Oy | Arch. POOK Arkkitehtitoimisto Oy

Większość przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych obito drewnem sosnowym. Nawiązuje to do tradycji budowlanych tego regionu. Deski przykryły drewnianą konstrukcję i zostały ułożone na ścianach pionowo, aby podkreślić wysokość budynku. Na suficie ułożenie zmieniono na poziome, aby stworzyć poczucie połączenia przestrzeni. Wykorzystanie surowego drewna pomaga również regulować wilgotność w stajni, co jest niezwykle ważne dla zdrowia koni. Stal i beton zastosowano w miejscach, które wymagają większej wytrzymałości i żywotności. Wentylację naturalną wspomaga jeszcze system mechaniczny.