Kekkapaa Stables

KUVIO OY
Partnerzy

O inspiracji

Ten drewniany budynek stojący na skraju lasu ma asymetryczny dach dwuspadowy, który przykrywa boksy dla koni oraz STODOŁĘ w części z mniejszą wysokością.

Stajnie o nazwie „Kekkapaa” znajdują się w okolicach wiejskich na północ od fińskiego miasta Espoo. Budynek został zaprojektowany przez miejscowe studio architektoniczne Pook i miał pasować do tutejszych zabudowań rolniczych. Celem było stworzenie budynku, który stanie się częścią swego wiejskiego otoczenia, dopasowując się do lekkiego zbocza, które w części górnej porośnięte jest drzewami.„Projekt miał umiejscowić budynek w malowniczym krajobrazie okolicy” – mówią architekci. „Długa krawędź budynku przesuwa się zgodnie z zalesionym zboczem i wprowadza budynek do wnętrza lasu. Poza zaletami krajobrazowymi, takie ułożenie pozwoliło stworzyć zewnętrzną osłonę przed wiejącym tu często silnym południowo-zachodnim wiatrem” – dodają twórcy projektu.

Pod opadającym dachem stworzono otwartą przestrzeń do karmienia i wyprowadzania koni, a wzdłuż tej przestrzeni ulokowano przestrzenie magazynowe.

Wnętrze zorganizowano tak, by odpowiednie funkcje znalazły się w swoim sąsiedztwie, umożliwiając sprawne wypełnianie określonych zadań i prac, przy jednoczesnym ograniczeniu zbędnych ruchów. Boksy, w których przebywają konie, znajdują się tuż obok pomieszczenia z siodłami i innym wyposażeniem do jazdy, a otwarta część STODOŁY łączy się z przestrzenią do czyszczenia koni i ich podkuwania. Z zadaszonego terenu do oprowadzania konie mogą natomiast wyjść bezpośrednio na zewnętrzne pastwisko lub na teren do ujeżdżania i jazdy konnej. Zarówno przestrzeń otwarta budynku, jak i boksy połączone są z miejscem, do którego odprowadza się obornik i zanieczyszczenia.

Większość przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych obita została drewnem sosnowym, którego nie poddawano wcześniejszej obróbce. Takie wykorzystanie drewna nawiązuje do tradycji budowlanych tego regionu.

Deski przykryły drewnianą konstrukcję i zostały ułożone na ścianach pionowo, aby podkreślić wysokość budynku, a na suficie ułożenie zmieniono na poziome, aby stworzyć poczucie połączenia przestrzeni. Wykorzystanie surowego drewna pomaga również regulować wilgotność w stajni, co jest niezwykle ważne dla zdrowia koni. Stal i beton zastosowano w miejscach, które wymagają większej wytrzymałości i żywotności. Wentylację naturalną wspomaga jeszcze system mechaniczny.

Lokalizacja: Finlandia

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf