Keyes Road

Charles Tashima Architecture Anna Batchelor
Kategorie: Domy ceglane Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Keyes Road to dwupiętrowy bliźniak z czerwonej cegły z lat około 1890-1910. Projekt skupiał się na parterze, gdzie poproszono o poprawę układu i wykorzystania głównych części mieszkalnych domu dla aktywnej czteroosobowej rodziny. W projekcie ważne było maksymalizacja jakości i ilości światła, a także połączenia z ogrodem i dopływu do reszty domu.

Projekt wprowadza trzy jednokondygnacyjne dobudówki, obejmujące centralną przestrzeń, która stanowi przedłużenie domu. Po każdej stronie znajdują się mniejsze przestrzenie, zapewniające kuchnię o pełnej szerokości. Definiując serię odrębnych brył, ważne było zapewnienie, że kuchnia, salon, pokój rodzinny i jadalnia są ze sobą połączone i ciągłe. Rezultatem jest duża przestrzeń przerywana szeregiem łuków o różnej wielkości, wyznaczających przestrzenie w celu zapewnienia ich intymności. Dla klienta ważne było poczucie ciepła i komfortu – nie odbiegającego od walorów hotelowego lobby. Kolorystyka pomieszczeń to tynk malowany na ciepłą biel, podłoga z naturalnego drewna z akcentami czerni, brązu i mosiądzu. Pośrednie i starannie rozmieszczone oprawy oświetleniowe podkręcają atmosferę pomieszczeń – szczególnie wieczorami.

Zewnętrznie uznano za ważne odróżnienie dobudówek od głównego budynku za pomocą ciemnej, grafitowej cegły. Tworzy to kontrastujący, ale uzupełniający związek z domem z czerwonej cegły. Fasady cegły bawią się światłem i głębią, podobnie jak stopniowane ceglane łuki.

Podczas projektowania zmagano się z poziomem podłóg, kierunkiem światła słonecznego i dbano o to, aby nie ingerować w sąsiednie posesje. Przez cały czas realizowano delikatną strategię projektową, stosując dachy dwuspadowe, dopasowane materiały i staranne detale. Wewnątrz wiele oryginalnych detali pozostało nienaruszonych. Umożliwiło to stworzenie eklektycznego zestawu elementów, kolorów i materiałów różniących się wiekiem i okresem.

Lokalizacja: Londyn, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA