Fot. Mikael Lundblad | Arch. Palta Studio

Wnętrze z wykorzystaniemlokalnych materiałów i inspiracji wiejskich

Sara Lerner, założycielka Palta Studio, poczuła stłumioną, pandemiczną energię w mieście, co skłoniło ją do poszukiwania przestrzeni, kreatywnych punktów sprzedaży i ogrodu. W 2021 roku postanowiła zmienić swoje życie i przenieść się na Gotlandię, gdzie spędzała lata w domach przyjaciół. Wyspa z lasami sosnowymi, plażami z białym piaskiem, wysoką trawą i pagórkowatymi polami wywarła na niej ogromne wrażenie, tworząc więź z tym miejscem, które stało się źródłem inspiracji do jej kolejnego projektu.

Fot. Mikael Lundblad | Arch. Palta Studio

W trakcie podróży po wyspie, Sara natknęła się na XVIII-wieczną stodołę, która była zaledwie kilka minut od plaży. Stodoła znajdowała się w pobliżu ulubionych farm owiec, co natychmiast przyciągnęło jej uwagę. „Nieruchomość była rozległa, zarośnięta, pełna jabłoni, śliwek, wiśni i setki lat starych drzew” – wspomina projektantka. Po wcześniejszych doświadczeniach z przekształcaniem mieszkań w Sztokholmie, Sara dostrzegła ogromny potencjał w tym zabytkowym budynku. Wnętrza nie były remontowane od lat 90. XX wieku, a pierwotne wapienne detale zostały przykryte tanim tynkiem.

Fot. Mikael Lundblad | Arch. Palta Studio

Sara postanowiła przeprowadzić gruntowną renowację, pracując przez dwa i pół roku, aby przywrócić stodołę do życia. Współpracując z miejscowymi rzemieślnikami, przeprowadziła całkowity remont kuchni i łazienki oraz odnowienie kamienia wapiennego. „Chciałam, aby dom oddawał historię oryginalnych fundamentów z wapienia, jednocześnie tworząc nowoczesną stodołę, która nie ukrywałaby swojej przeszłości” – mówi Sara. Jej inspiracje pochodziły nie tylko z Gotlandii, ale także z jej wychowania w nadmorskiej Nowej Anglii oraz funkcjonalnego piękna wiejskich francuskich gospodarstw. Lokalnie pozyskane drewno i kamień z wioski zostały użyte do niemal każdej przestrzeni, od blatów kuchennych po niestandardowe szafki. „Chciałam stworzyć kuchnię, w której mogłabym spędzać cały dzień, przy szeroko otwartych oknach” – podkreśla projektantka.

Fot. Mikael Lundblad | Arch. Palta Studio

Paleta kolorów, która pojawiła się w kuchni, nawiązuje do oceanicznego błękitu, doskonale komponując się z tradycyjnymi biało-niebieskimi elewacjami wielu domów na Gotlandii. Nowoczesna stodoła, którą stworzyła Sara, to połączenie tradycyjnych wiejskich elementów z nowoczesnym designem, który podkreśla funkcjonalność i prostotę. Każdy element wnętrza, od materiałów po detale wykończeniowe, został starannie dobrany, aby zachować balans pomiędzy przeszłością a przyszłością, tradycją a nowoczesnością.