Kirchplatz Residence: renowacja 2w1

Oppenheim Architecture Börje Müller
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Położony w szwajcarskiej Bazylei współczesny dom jednorodzinny, a zarazem biuro zaprojektowało w 2018 roku studio architektoniczne Oppenheim Architecture. Kirchplatz Residence zaprojektowano w sąsiedztwie biura Oppenheim Europe. Ta elegancka współczesna struktura kontrastuje z adaptacyjnym ponownym wykorzystaniem zabytkowego domu wiejskiego, przekształconym w biuro.

Trzypiętrowy Kirchplatz Residence zorganizowano z sypialnią główną i sypialnią gościnną na najwyższym piętrze. Kuchnię, jadalnię i część dzienną zlokalizowano na parterze, z kolei sypialnie dzieci poniżej poziomu gruntu z pochylonym zewnętrznym tarasem na podwórku prowadzącym na poziom gruntu. Projekt tego adaptacyjnego projektu ponownego wykorzystania zrodził się początkowo w ramach konkursu projektowego zainicjowanego przez miasto Muttenz. Projekt opierał się na renowacji zabytkowego wiejskiego domu położonego w historycznym centrum miasta. Pierwotny dom wiejski zbudowano w 1743 roku. Obecnie przekształcony dom wiejski służy jako biuro firmy architektonicznej, zapewnia miejsce spotkań społeczności i służy jako atrakcyjne połączenie z nową, sąsiednią prywatną rezydencją.

Nowy projekt miał na celu zapewnienie świeżej interpretacji istniejących tradycyjnych elementów zabytkowego budynku wiejskiego i jego wnętrza. Osiągnięto to poprzez stworzenie nowych otworów na naturalne światło dzienne i zastosowanie we wnętrzach wyrazistej bieli kontrastującej z fakturą starego drewna oraz poprzez sposób, w jaki przestrzenie otwierają się, nakładają i łączą ze sobą. Względy zrównoważonego rozwoju obejmowały utrzymanie energooszczędnego budynku poprzez zastosowanie aktualnych standardów budowlanych MINERGIE (efektywność energetyczna). Ponadto zastosowano słoneczne panele dachowe, postawiono na zrównoważony wybór materiałów, takich choćby jak odzyskane drewno użyte do elewacji. A co najważniejsze, zdecydowano się na renowację istniejących elementów architektonicznych tam, gdzie to możliwe.

Lokalizacja: Bazylea, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA