Klaksvik Row Club

Henning Larsen Nic Lehoux
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Centralnym punktem planu urbanistycznego miasta Klaksvík jest nowy obiekt, który celebruje sportowe dziedzictwo Wysp Owczych. Klaksvík Row Club, wyposażony w najnowocześniejsze udogodnienia dla sportowców, przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Klaksvík to drugie co do wielkości miasto na Wyspach Owczych, liczące 5000 mieszkańców. W ostatniej dekadzie rybacka stolica wyruszyła w podróż mającą na celu ugruntowanie swojej pozycji. Henning Larsen kierował projektem dynamicznego planu urbanistycznego, zapewniającego przestrzeń do adaptacji w miarę upływu czasu. Klaksvík Row Club stał się istotnym wkładem w odświeżoną tożsamość miasta. Wioślarstwo, narodowy sport Wysp Owczych, stanowi znaczącą część kultury kraju. Sportowcy poświęcają dużo czasu i wysiłku na całoroczne treningi i zawody z sąsiednimi miastami. Rzemiosło i wykorzystanie tradycyjnych drewnianych łodzi Wysp Owczych istnieje od wieków i ma dla ich mieszkańców znaczenie emocjonalne i historyczne.

Spadzisty zielony dach i drewniana fasada składają hołd otaczającej przyrodzie. Jednocześnie nawiązują do tradycyjnej architektury Wysp Owczych. Harmonijny dialog między środowiskiem zabudowanym a krajobrazem fiordów. Budynek klubowy zaprojektowano z myślą o funkcjonalności i przyjemności. Budynek o powierzchni 620 m² ma spadzisty zielony dach i drewnianą fasadę, która odzwierciedla piękno otaczającego krajobrazu. Podczas przygotowań do wodowania łodzi otwierają się rozległe drzwi prowadzące z magazynu łodzi na drewniany pomost i wodę, ułatwiając sprawne wchodzenie i wychodzenie z wody. Łodzie można bezpiecznie i szybko przechowywać w kompaktowo zaprojektowanym schowku w budynku.

Wnętrze z otwartego drewna zapewnia nie tylko dużo miejsca na sesje szkoleniowe, ale jest także przyjemnym miejscem na wspólne przerwy kawowe lub chwile relaksu. Duże okna i poddasze oferują odwiedzającym rozległe, malownicze widoki i mnóstwo naturalnego światła. Klub służy również jako miejsce publiczne, w którym odbywają się różnorodne wydarzenia i wystawy. Jest także jest godną uwagi atrakcją turystyczną, z dumą prezentującą tradycyjne rzemiosło łódzkie z Wysp Owczych.

Lokalizacja: Klaksvík, Wyspy Owcze
Tekst: nowoczesna STODOŁA