Kleines Haus

Lukas Lenherr Architektur GmbH Florian Amoser
Partnerzy

O inspiracji

Pośrodku wsi Jonschwil w Alttoggenburg w Szwajcarii stała stara wozownia. Dawniej nazywano ją Schilte Siebni, co było zwyczajem we wsiach dla budynku najbardziej krzywo wysuniętego w terenie. Ta wozownia została konstruktywnie zabezpieczona, a później trzy pokoje z mokrymi celami zostały zainstalowane jedno nad drugim, odwrócone od siebie. To układanie w stos otwiera spiralną i pionowo wznoszącą się przestrzeń życiową na wszystkich trzech piętrach. Na rzucie kwadratu o wymiarach 6 x 6 metrów znajduje się obecnie „mały dom” z niespełna 99 metrami kwadratowymi powierzchni mieszkalnej. Otwory we wnętrzu łączą pomieszczenia, duże okna nawiązują do najbliższego otoczenia wozowni Kleines Haus.

Proporcje opierają się na japońskich konstrukcjach przestrzennych. Kleines Haus nie ma korytarzy, ale składa się z szeregu pokoi. Można ich doświadczać w różnych sekwencjach. Materiały pozostają naturalne i wyraźnie zredukowane. Dom nie jest podpiwniczony ze względu na wody gruntowe. Mała powierzchnia oznacza również konieczność ogrzania małej objętości. Kleines Haus chroni gruba izolacja z włókien drzewnych i wełny owczej. Piec opalany drewnem jest wspomagany ogrzewaniem podłogowym na łatwo oszlifowanym podłożu.

Pogoda na przestrzeni lat odciśnie piętno na drewnianej elewacji z kantówką z miejscowego modrzewia i prostych drewnianych oknach z sosny. Widoczny wzór śrub przeciwdziała starzeniu. Zgodnie z ochroną lokalnego wizerunku, zastrzeżony budynek na całej swojej długości nawiązuje do kontekstu historycznego i tym samym trwale oddziałuje na miejsce.

Względy zrównoważonego rozwoju Kleines Haus

Materiały budowlane są nieobrobione, otwarcie przykręcone i w większości nieprzycięte. Są zdejmowane i wielokrotnego użytku. Dom można postrzegać jako swego rodzaju magazyn materiałów budowlanych. Kuchnia również działa zgodnie z tą zasadą ponownego wykorzystania. Drewniana rama, w której umieszczone są urządzenia i pochodzi z wymiany podzespołów.

Niewielkie gabaryty zapewniają wystarczającą ilość miejsca dla rodziny z dwójką dzieci. Pionowa przestrzeń życiowa łączy wszystkie pokoje, a mieszkanie w najmniejszej przestrzeni staje się łącznikiem rodziny. W ślad za niewielkimi gabarytami idą niskie koszty budowy. Ponadto występuje niskie zużycie energii, co pociąga za sobą niewielkie koszty dodatkowe. Redukcja i wystarczalność są ważnymi przedstawicielami zrównoważonego rozwoju – a jak wszyscy wiemy, mniej znaczy więcej.

Lokalizacja: Jonschwil, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA