La Casa Pura

Aldo Amoretti
Partnerzy

O inspiracji

Ten inspirujący, dwupoziomowy dom znajduje się w miejscowości Lajen we Włoszech i został zaprojektowany w 2019 roku przez firmę Perathoner Architects.

Gmina Lajen stanowi wejście do doliny Val Gardena w Południowym Tyrolu. Projekt domu opierał się więc na tradycyjnych, alpejskich chatach, które zwykle miały murowany parter oraz drewniane piętro z dwuspadowym dachem. Architekci z firmy Perathoner Architects przełożyli jednak tradycję na bardziej współczesny język projektowy, stosując m.in. bardziej współczesne materiały i detale.
W projekcie „wycięto” wejścia i tarasy w budynku, który ma kształt zbliżony do prostokąta, a wycięcia na piętrze zostały zamknięte drewnianymi listwami, które ułożono pionowo. Te zadaszone przestrzenie zewnętrzne stanowią płynne przejście między wnętrzem domu a otaczającą go przyrodą. W połączeniu z dwuspadowym dachem, który nie wykracza poza zarys budynku, całość tworzy bryłę, która na pierwszy rzut oka jest prosta i kompaktowa. Wystarczy jednak lepiej się przyjrzeć, by dostrzec oryginalną plastyczność konstrukcji, dzięki różnym cieniom, perforacjom i cofniętym ścianom zewnętrznym.Materiały w tym projekcie zostały dobrane tak, by wspierały wrażenie prostoty, którą jednak naruszają różne „wycięcia”. Ściany zewnętrzne wycofane na piętrze obito ciemnym drewnem modrzewiowym, a tarasy mają podłogi z jasnego kamienia lub polerowanej zaprawy jastrychowej.

Wewnątrz domu na poziomie piwnicy znajduje się garaż, piwniczka oraz pomieszczenia funkcjonalne. Parter mieści sypialnię główną oraz przestronną przestrzeń dzienną, a na piętrze urządzono gabinety oraz pokoje dla dzieci.

Lokalizacja: Lajen, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA