Dom jednorodzinny otwarty na otoczenie

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

La Maison Pointe Fisher znajduje się w idyllicznym miejscu, usianym majestatycznymi, stuletnimi dębami, skąd widoki na jezioro Brome i Zielone Góry są wyjątkowe. Miejsce oferuje perspektywy na krajobraz, w którym niezbędna jest horyzontalność.Usytuowanie domu z dala od jeziora i ulicy, sprzyjało ochronie dojrzałych drzew dzięki minimalnie inwazyjnemu podejściu.

Aby pozostać w intymnej relacji z krajobrazem, zdecydowano się na wolny od ścian parter. Dzięki temu uzyskano nieograniczony widok na las i jezioro. Powyżej, trzy metry nad ziemią, skąpana w koronach drzew kubatura ze spadzistym dachem mieści wszystkie sypialnie na poddaszu.

Wolumetria, zarówno tradycyjna, jak i współczesna, oferuje reinterpretację archetypu domu z Quebecu. Podczas gdy dwuspadowy dach jest świadectwem architektury skandynawskiej, duże nieregularne otwory tworzą nietypową kompozycję w elewacjach. Pozornie przypadkowe położenie i proporcje okien dają szczególne doznania przestrzenne. Ta gra na przemian między pełnią i pustką, masą i lekkością stworzyła wyzwanie na poziomie strukturalnym, gdzie dziedziny architektury i inżynierii ujawniły swój współudział.

Zewnętrzną okładzinę wykonano z drewna cedrowego ze wschodniego Quebecu, wypalanego przy użyciu japońskich technik, takich jak Yakisugi. Jego spękana faktura i ciemna barwa, przypominająca korę drzewa, nadają mu atmosferę zaznajomienia z dębowym lasem. Miejscami palone drewno przenika i kontrastuje z materialnością wnętrza, jasnym drewnem, które łapie światło w sercu domu.

La Maison Pointe Fisher, w rezonansie ze swoim naturalnym i zabudowanym środowiskiem, oddaje istotę miejsca i zaprasza krajobraz do ingerencji w każdy moment codziennego życia.

Zobacz więcej realizacji z wykorzystaniem opalanej deski.

Lokalizacja: Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA