La Noria II

Garza Camisay arquitectos Apertura Arquitectónica
Partnerzy

O inspiracji

Dom położony jest na prostokątnej płaskiej działce, w sąsiedztwie domów i małego strumyka z tyłu. Projekt stara się w pełni wykorzystać widoki, podczas gdy organizacja przestrzenna ma dwa cele: osiągnięcie objętości wnętrza oraz jego połączenia z otoczeniem. Obydwa cele osiąga się poprzez optymalizację dopuszczalnej wysokości z przodu i z tyłu oraz koncentrację programu po obu stronach z dwoma poziomami i antresolą jako trzecim poziomem.

Ponieważ jest to długa działka, zaprojektowano centralny dziedziniec, który pomaga oświetlić i przewietrzyć każdą przestrzeń. Ten środkowy element to miejsce, gdzie zbiegają się spadziste dachy. Różnica wysokości pomiędzy środkiem a krawędziami domu decyduje o organizacji przestrzeni. Powierzchnie mieszkalne znajdują się po bokach, podczas gdy obszary usługowe znajdują się bliżej obszaru centralnego. Maksymalną wysokość na zewnątrz budynku dostosowano do wysokości sąsiednich mieszkań.

Betonowa konstrukcja ukazuje porządek modułowy, a równomiernie rozmieszczone powtórzenia drewnianych belek na dachu określają wymiary pomieszczeń wewnętrznych, podobnie jak elementy otaczające elewację. Wreszcie ściana ceglana pełni rolę granicy z podziałem zewnętrznym lub wewnętrznym, nie będąc elementem nośnym.

Lokalizacja: Monterrey, Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA