Les Jumelles

Pascal Annand
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie “Les Jumelles” został zbudowany w wiosce Caraquet w Kanadzie. To dwie, siostrzane konstrukcje, które połączone są tak, by tworzyły jednorodzinny, wakacyjny dom, ustawiony idealnie względem pięknych widoków na kanadyjską zatokę Baie-des-Chaleurs.Les Jumelles miało być spokojnym miejscem wypoczynku w bliskości z przyrodą, w nadmorskiej scenerii Kanady. Działka, na której powstał dom, jest położona kilkaset metrów od centrum wioski i niecałe 60 m od wąskiego pasa piaszczystej plaży.

Prosta architektura projektu jest wynikiem inspiracji związanych z tutejszą, tradycyjną architekturą i dlatego też dom składa się z dwóch, bliźniaczych części. Konstrukcje częściowo pokryte są blachą, która spójnie łączy się z drewnem, dzięki odpowiednio dobranym barwom. W pierwszym elemencie, który skierowany jest głównie na południe, mieszczą się przestrzenie dzienne, podczas gdy druga część, otwarta na północ, obejmuje sypialnie oraz garaż.

Tego rodzaju bliźniacze domy są dość powszechnie spotykane w regionie i stojąc równoległe do siebie, połączone są przeszklonym przejściem, które działa w tym przypadku jednocześnie jako miejsce pracy, oferujące panoramiczne widoki na morze. Długość przejścia zapewnia też odpowiedni poziom prywatności między poszczególnymi częściami budynku o różnych funkcjach. Powstałe w ten sposób zagłębienie zewnętrzne zostało wykorzystane na osłonięty od wiatru taras.

Lokalizacja: Caraquet, Kanada, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Pascal Annand