Nietypowy leśny dom w Kalifornii

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

„Leśny dom” to najwyższej jakości architektura połączona z naturą. Ten minimalistyczny projekt tworzą jednopokojowe, drewniane kapsuły, położone wyżej domki na drzewie i luksusowe zewnętrzne prysznice.

W świecie architektury trwałość jest celem najwyższym – każdy architekt chce stworzyć coś co będzie trwało dłużej niż on sam. Projekt „Leśnego domu” miał jednak zupełnie przeciwny cel. Stworzyła go firma Elevated A+D z siedzibą w Berkley jako odpowiedź na potrzeby pewnej rodziny z San Francisco, która marzyła o pomysłowym i unikatowym domku na weekend.„Leśny dom” miał mieć charakter raczej tymczasowy i stanął w lasach Hrabstwa Mendocino w Północnej Kalifornii. Projekt to cała seria łączących się ze sobą domków na drzewie oraz jednopokojowych konstrukcji przykrytych wojskowym, ciemnozielonym brezentem. Czy całość przetrwa przez długie lata? Nie ma to wielkiego znaczenia. Znaczenie ma fakt, że projekt w pełni odpowiada na potrzeby rodziny w tym momencie – tak przynajmniej przekonuje główny architekt firmy, Douglas Burnham.

Wszystko w tym projekcie jest nietypowe i zdefiniowane przez pewien rodzaj surowości. Łączy się on jednak zaskakująco dobrze z subtelną dozą luksusu. Choć poszczególne budynki nie są trwałe i nie są też ocieplone, mają jednak system ogrzewania i wyposażono je w designerskie meble i elementy wykonane na zamówienie. Łazienki i toalety mają formę wolnostojących konstrukcji, ale wciąż zapewniają pełen komfort. Zewnętrzne prysznice ukryte w lesie mogą być natomiast spełnieniem marzeń niejednego miłośnika przyrody. Cała sieć drewnianych kładek łączy poszczególne elementy w jedną, starannie przemyślaną całość. W nocy nabiera to jeszcze większej spójności dzięki ukrytemu w koronach drzew oświetleniu.

Zwolennicy klasycznego biwakowania mogą poczuć w tym miejscu niesmak, odkrywając luksusowe pomieszczenia ukryte w całej sieci mikro domków. Dla wielu jednak takie miejsce będzie idealną kryjówką na weekend. W końcu, dlaczego mamy godzić się na niepotrzebne niewygody skoro ten projekt pokazuje, że zwyczajnie nie ma takiej potrzeby? Architektura „pod gołym niebem” nie wyklucza najwyższej jakości i komfortu, a jednocześnie zbliża nas do natury. Co Wy na to?

Lokalizacja: Kalifornia, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA