Zrównoważony rozwój w Kopenhadze
Projekt Living Places ma na celu przewodzić w branży budowlanej i pokazać, w jaki sposób ponowne przemyślenie budynków może pomóc rozwiązać niektóre globalne wyzwania klimatyczne i zdrowotne. Koncepcja opiera się na pięciu kluczowych zasadach: domy powinny być zdrowe, przystępne cenowo, proste, dzielone w czasie i skalowalne.
Branża budowlana odpowiada za 34% światowego zużycia energii i 37% globalnej emisji CO2. Living Places Copenhagen demonstruje nowy sposób budowania domów o śladzie CO2 wynoszącym 3,8 kg/CO2/m2/rok – trzykrotnie niższym niż obecne duńskie przepisy. To wszystko w cenie odpowiadającej cenie rynkowej za dom jednorodzinny lub szeregowce w skali. Ponadto Living Places Copenhagen zaprojektowano z silnym naciskiem na tworzenie zdrowego klimatu wewnętrznego przy użyciu światła dziennego i świeżego powietrza. Zapewnia najlepszy w swojej klasie klimat wewnętrzny.
W ramach projektu firmy EFFEKT, Artelia, VELUX Group i Enemærke & Petersen, przeprowadziły pełną ocenę cyklu życia. Każdy materiał, projekt i technikę budowlaną starannie rozważono i zmapowano pod kątem przewidywanych emisji w porównaniu do typowego duńskiego gospodarstwa domowego. Na tej podstawie zbudowano prototypy, pokazując, że nie musimy czekać na przyszłą technologię, aby budować domy, które przyniosą korzyści zarówno ludziom, jak i planecie. Living Places Copenhagen prezentuje łącznie siedem prototypów – pięć otwartych pawilonów i dwa ukończone domy w pełnej skali.