LOFT

Studio Officina82 Fabio Oggero
Partnerzy

O inspiracji

Remont dawnej STODOŁY przeprowadzono w ramach refunkcjonalizacji doliny Alpisella na wysokości 1000 metrów w Alpach Liguryjskich. Rewitalizacja wioski to eksperymentalny projekt mający na celu wzmocnienie tradycyjnego dziedzictwa architektonicznego na obszarach wiejskich poprzez architekturę. Celem projektu jest zaproponowanie modelu zrównoważonej odbudowy z ekonomicznego, ekologicznego, historycznego i krajobrazowego punktu widzenia.

Dawną STODOŁĘ wzniesiono z kamienia. Prace remontowe obejmowały wymianę starego dachu, konsolidację konstrukcyjną muru i budowę nowego wewnętrznego poddasza mieszczącego część sypialną. Konstrukcję nowego dachu wykonano z drewna i pokryto izolacją z włókien drzewnych. Zewnętrzne pokrycie wykonano z blachy falistej ze stali corten. Osiągnięcie minimalnych wysokości wewnętrznych było możliwe dzięki budowie dwóch nowych lukarn o pełnej wysokości. Z antresoli otwierają one widok na dolinę Górnego Tanaro od południa i las od północy. Posadzkę wykonano z cementu zabarwionego naturalnymi pigmentami.

Aby zachować jak największą spójność wyglądu zewnętrznego z istniejącym, zdecydowano się nie ingerować w ściany zewnętrzne i pozostawić częściowo oderwany stary tynk wapienny. Wybór materiałów i podejście do projektowania zmierzają w stronę współczesnego podejścia do odzyskiwania, szanującego wcześniejszą egzystencję, ale zdolnego odpowiedzieć na potrzeby mieszkaniowe naszych czasów, poprzez zastosowanie kiepskich materiałów i tanich rozwiązań.

Lokalizacja: Dolina Alpisella, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA