Long Point Getaway: powrót do 1820 r.

VFA Architecture + Design Scott Norsworthy
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Renowacja kanadyjskiego domu wiejskiego odkrywa ukrytą w środku chatę z bali. Dostosowując się do odkrycia, VFA Architecture + Design włącza pokój do renowacji tego odosobnienia w południowym Ontario. „[Dom] Potrzebował dużo miłości”, mówi Vanessa Fong, której studio VFA Architecture + Design zostało poproszone o pracę nad renowacją wiejskiego domu z lat 80. Tylna ściana skłąda się wyłącznie z przeszkleń, które otiwerają Long Point Getaway na nadbrzeżne widoki!

Architekt pracował wcześniej z klientami — parą prawników z dwójką małych dzieci — w ich domu w Toronto. Teraz szukali ucieczki od miasta i uwielbiali lokalizację tej rezydencji na uboczu, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża. „Bliskość brzegu wody pozwoliłaby nam budować tylko w niektórych miejscach, więc musieliśmy strategicznie myśleć o tym, jak zachować to, co już było, abyśmy mogli działać w tej lokalizacji” – mówi Fong.

Renowacja stuletniego domu

Pierwotny dom, liczący ponad sto lat, miał pochyłe podłogi i rozpadający się komin, przez który dostawały się przeciągi. Izolacja w tym budynku nie miała miejsca. Pomieszczenia znajdowały się na nieco innych poziomach, klatka schodowa na drugim piętrze była niesamowicie stroma, sufity były niskie, a fundamenty się zapadły. „Ogólnie rzecz biorąc, starsze domy są budowane według bardzo różnych standardów, które zwykle są bardziej luźne, jeśli chodzi o integralność strukturalną” – mówi architektka. Fong zachowała jednak wiejski charakter pierwotnego domu z pionowymi boazeriami, nowym metalowym dachem i dużymi przeszkleniami.

Architektka zaplanowała gruntowną przebudowę i dodatek Long Point Getaway, który stworzyłby większy salon, przeniósłby dodatkową sypialnię na pierwsze piętro i stworzył otwarty układ z osłoniętą werandą i lepszym połączeniem z nabrzeżem. Częścią zadania rodziny było uchwycenie kontekstu krajobrazu i rozległości widoków, a także zapewnienie wystarczająco dużej przestrzeni dla dalszej rodziny i rozrywki. „Na terenie, na którym znajduje się nabrzeże, dom odwrócił się plecami do wody” — mówi Fong. „Zastanawialiśmy się, jak go otworzyć i uchwycić zachodni zachód słońca”.

Ukryta chata z 1820 roku

Kiedy budowa Long Point Getaway rozpoczęła się w 2019 roku, architekci byli zszokowani, gdy w centrum domu znaleźli jednopokojową chatę z bali z 1820 roku. „To była wielka niespodzianka dla wszystkich” — mówi Fong. Odkrycie doprowadziło do zwrotu dla wykonawców. „Pod pewnymi względami łatwiej i szybciej można było po prostu zburzyć całość, ale wszyscy, a zwłaszcza klienci, chcieli to zachować” – mówi. „To z pewnością była duża przeszkoda” – dodaje. „Musieliśmy zatrzymać i przemyśleć wszystkie założenia dotyczące konstrukcji i projektu, rozwiązać problemy z inżynierem budowlanym i wykonawcą oraz ponownie skalibrować projekt”.

Jednopokojowy domek z bali stanowi obecnie parterowy pokój gościnny i łazienkę. Kłody, które nie były w dobrym stanie, zostały zakryte. Chociaż uratowanie oryginalnej kabiny podczas budowy było mądrym posunięciem finansowym, Fong mówi, że bardziej chodziło o zachowanie uroku, jaki istniejące konstrukcje dodają przebudowie.

Wnętrza

W przypadku wnętrz Long Point Getaway rodzina chciała czegoś w stylu skandynawskim – czystego, jasnego i przewiewnego. Dom jest teraz spokojnym azylem z nowoczesnymi, ciepłymi wnętrzami, oknami sięgającymi od podłogi do sufitu oraz osłoniętą werandą i odkrytym tarasem, które pomagają wtopić rezydencję w zielone otoczenie. Nowa fasada jest znacznie bardziej odporna na warunki atmosferyczne, a ganek naśladuje kształt oryginału. Drewniane schody to ukłon w stronę oryginalnej drewnianej chaty. Głównym celem salonu było podwojenie rozmiaru. „Klienci mówili, że jest to przestrzeń, w której wszyscy się gromadzą, gdzie dorośli mogą rozmawiać, a dzieci mogą się bawić, nie będąc jeden na drugim” — mówi Fong. Spokojne centrum jest połączone z kuchnią i jadalnią i wizualnie oddzielone trójstronnym kominkiem.

Ekranowana weranda ma bielone ściany cedrowe i przezroczysty cedrowy sufit. Rodzina uwielbia spędzać czas na koktajlu na patio, które zapewnia dodatkową przestrzeń na zewnątrz i pozwala uchwycić zachodnie słońce. Spokojny dom nad wodą został pięknie odrestaurowany.

Lokalizacja: Ontario, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA