Lopez Island Beach Cabin

BENJAMIN BENSCHNEIDER
Partnerzy

O inspiracji

Prace nad tym projektem wiązały się z przekształceniem starego domku przy plaży, który powstał w 1962 roku. Zadaniem architektów było ocalenie starej konstrukcji i przekształcenie jej w dom, który będzie zapewniał współczesne wygody, jednocześnie łącząc się ze swym otoczeniem.

– „Inspiracją dla tego projektu były wiejskie budowle rolnicze z wyspy Lopez” – mówi architekt Jim Graham. – „Chcieliśmy stworzyć coś co będzie pasowało do tutejszego krajobrazu, ale będzie dawało też poczucie przebywania w wiejskim domku.”

Rezydencja na wyspie pełna jest naturalnych materiałów, które obejmują odsłonięte drewno, żelazo, szkło i lokalny kamień. Ogromne przeszklenia pozwalają wprowadzić do codziennych wrażeń życie, które toczy się na morzu i sąsiadującej z domkiem plaży.

W nowym projekcie nie brakuje materiałów, które zyskały nowe życie. Wyspa kuchenna została obłożona zezłomowaną wcześniej blachą, na której wciąż widnieją dawne napisy. Nie brakuje tu też innych metalowych elementów, które pochodzą z odzysku. W ten sposób projektanci wprowadzili do wnętrza bardziej nieformalną, nieco zabawną estetykę. Pochodzące z Australii drewno kauczukowe, które kiedyś wykorzystano do budowy przystani na sąsiedniej wyspie Whidbey, teraz tworzy odsłonięte belki widoczne we wnętrzu domu. Wiele metalowych elementów zostało wykonanych na zamówienie specjalnie do tego projektu przez firmę z Seattle. Barwiony cedrowy siding widoczny na elewacji będzie się naturalnie starzeć wraz z miedzianym dachem, dzięki czemu projekt jeszcze bardziej zatrze granice między przeszłością a teraźniejszością.Architekci zadbali o płynne przejście z wnętrza do otoczenia domu, stosując specjalny system panelowy, który można łatwo przesunąć, wprowadzając do środka naturalne cechy krajobrazu. Duże zadaszenia chronią przestrzenie wewnętrzne latem przed nadmierną ilością słońca, ale nie blokując go zbytnio w miesiącach zimowych. Otwarty plan wnętrza sprawia, że praktycznie w każdej części domu można cieszyć się pięknymi widokami. To wnętrze, w którym plaża i woda stają się stałym elementem codziennego życia.

Lokalizacja: Wyspa Lopez, Waszyngton, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA