“Lower Tullochgrue” to nowoczesna przybudówka, a jednocześnie przebudowa zabytkowego domu

BROWN & BROWN ARCHITECTS DAPPLE
Partnerzy

O inspiracji

Za cały projekt odpowiadali architekci z firmy Brown & Brown – czyli Andrew Brown i Kate Brown. Jak sami przyznają, było to dla nich przyjemne wyzwanie, tym bardziej, że obejmowało także gruntowną przebudową starego, zabytkowego domu, który znajduje się w rejonie Rothiemurchus, między miejscowością Aviemore i górami Cairngorm.Starą, zniszczoną zagrodę architekci zastąpili współczesną dobudówką składającą się z cokołu z naturalnego kamienia — dobudowanego do poziomu istniejącej nieruchomości — oraz pierwszego piętra ze szkła i drewna, które płynnie łączy się z pierwotnym domem.

Sam dom został gruntownie przebudowany, dzięki czemu dopasowano go nie tylko do potrzeb obecnych właścicieli, ale też zachowano pełną spójność między tym co nowe, a tym co stare. Architekci wprowadzili do wnętrza kluczowe widoki, które wykorzystali, by stworzyć przestrzenie różnego typu i o różnych funkcjach. W ten sposób naturalne otoczenie domu towarzyszy mieszkańcom przez cały dzień. Zachwycające widoki można najlepiej docenić w jednolitym szklanym łączniku znajdującym się między starym i nowym domem, ale także na rozległym tarasie przylegającym do salonu, kuchni i jadalni. Również sypialnia główna otwiera się na piękny widok na dolinę Spey. Te krajobrazy wprowadzają do wnętrza nie tylko przyrodę, ale też zmienność, gdyż za każdym razem, kiedy spogląda się przez okno, widok oferuje coś nowego.

„Z firmą Brown & Brown pracowało się fantastycznie” – mówią właściciele domu, podkreślając, że chodzi nie tylko o sam zespół studia, ale też wszystkich profesjonalistów, którzy zostali częścią projektu. Ze względu na położenie budynku, w projekt włączyli się specjaliści od środowiska, inżynierii budowlanej, stolarki, a także oświetlenia i wykończenia wnętrz.

„Od samego początku byliśmy zachwyceni ich świeżymi, inspirującymi pomysłami. Wszystkie wprowadzone detale są piękne, czego przykładem jest czarna stal wprowadzona w różne miejsca domu oraz kamienna elewacja, która stanowi istotny element wyglądu zewnętrznego domu” – dodają właściciele.

Lokalizacja: Szkocja

Tekst: nowoczesna STODOŁA