Lower Tullochgrue

Brown&Brown Dapple Photography
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Założeniem projektu było stworzenie domu, z którego mogłoby korzystać wielu członków dużej rodziny, zarówno zbiorowo, jak i w mniejszych grupach rodzinnych. Doprowadziło to do stworzenia dużych przestrzeni socjalnych, oddzielnych kwater dla gości w formie małego, oddzielnego bloku oraz renowacji pierwotnego domu, aby zapewnić sypialnie dla różnych członków rodziny w różnym wieku i o różnym poziomie mobilności. Zniszczoną elewację Lower Tullochgrue zastąpiono współczesną dobudówką z drewniano-szklaną górną bryłą nad kamiennym cokołem, przy jednoczesnym zachowaniu istniejącej topografii terenu. 

“Pierwotnie klient przyszedł do nas z zadaniem dodania istniejącego domu do sąsiedniej zagrody, która była 3 m niższa od domu i 6 m dalej, a ponadto znajdowała się pod nieregularnym kątem w stosunku do domu. Nasze podejście polegało na rozebraniu podpory i ponownym wykorzystaniu materiałów, a następnie stworzeniu zamiennego kamiennego cokołu, na którym można było umieścić główny korpus dobudówki, zapewniając spójny poziom podłóg pomiędzy elementami historycznymi i współczesnymi” – mówią architekci.

Istniejący tor dojazdowy wyznaczał granice rozbudowy i był czynnikiem wpływającym na to, że budynek był większy na pierwszym piętrze, gdzie wisiał nad torem. Klient trzyma w domu Forda Falcona swoich dziadków z lat 60. XX wieku, a rozmiar samochodu spowodował rozstaw odsłoniętych stalowych kolumn podtrzymujących pierwsze piętro, co musiało pozostawić przestrzeń wystarczająco szeroką, aby umożliwić przejazd samochodu.

Klienci byli zaangażowani na wszystkich etapach projektowania i realizacji, poprzez stałą współpracę przy projektowaniu mającym na celu określenie, w jaki sposób oni i ich szersza rodzina zamierzają mieszkać i korzystać z obiektu. Doprowadziło to do stworzenia oddzielnego pokoju gier, apartamentu dla gości z ulepszonymi pomieszczeniami sanitarnymi dla starszych krewnych, małej przestrzeni do wypoczynku, gdy dom jest pełny, i wielu innych elementów.

Lokalizacja: Grantown on Spey, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA