Maison Melba

Atelier l'Abri Alex Lesage
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt „Maison Melba” oparto na ochronie i zrównoważonym rozwoju. To delikatna renowacja wiejskiego budynku położonego w sercu łąk i sadów charakterystycznych dla tego rolniczego regionu południowego Quebecu. Wcielając w życie wartości nowego właściciela, dawny garaż samochodowy z lat 70. XX wieku przekształcono w przestrzeń życiową otwartą na społeczność i rozwój wspólnych projektów.

Zainspirowany żyznym ekosystemem Frelighsburga, Maison Melba mieści obecnie rezydencję, pracownię, warsztat oraz przestrzeń do produkcji kulinarnej i spotkań. Na zewnątrz na małej działce znajduje się również szklarnia i ogród przeznaczony do produkcji warzyw na małą skalę.

Plan budynku wyróżnia się dużą szczeliną przecinającą środek budynku. Pod wysokim świetlikiem lokalna podłoga z kamienia naturalnego rozszerza architekturę wnętrza, tworząc przestrzeń przejściową między domem a obszarami kreatywnymi. Drzwi wejściowe do rezydencji i warsztatu otwierają się na tę wąską wspólną uliczkę ozdobioną roślinami.

Wewnątrz domu otwarta przestrzeń jest delikatnie przerywana meblami. Atmosfera jest spokojna i ciepła. Po stronie warsztatu materiały klasy przemysłowej w neutralnych kolorach subtelnie wtapiają się w jasne płótno, które zachęca do współpracy i kreatywności. Zarówno od strony mieszkalnej, jak i publicznej, kuchnie modułowe na nogach lekko komponują się z resztą kompozycji. W każdej przestrzeni staranny dobór lamp uzupełnia obraz narysowany ze starannością i delikatnością.

Zewnętrzna część budynku ma szlachetny i ponadczasowy wygląd, który wtapia się w krajobraz wiejski. Stalowy dach będzie długo chronił budynek w naturalnym kolorze, a drewniane deski pod wpływem czasu i czynników atmosferycznych będą stopniowo zmieniać kolor z brązowego na szary.

Lokalizacja: Freliighsburg, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA