Mała, górska chata na krótkoterminowy wynajem

Partnerzy

O inspiracji

Černá Voda to niewielka, górska chata, która stoi tuż obok „starej” trasy narciarskiej usytuowanej w pobliżu hotelu górskiego Pomezní Boudy i dawnego przejścia granicznego w Karkonoszach.

W miejscu dawnej, niższej stacji wyciągu narciarskiego pojawiła się tu teraz nowa, drewniana konstrukcja, która znajduje się u zbiegu dwóch górskich strumieni. Jeden z nich nazywa się Černá Voda i to od niego pochodzi nazwa chaty. Właściciel tego miejsca chciał, by nowy budynek służył gościom, którzy przyjeżdżają w to miejsce na kilka dni.nowoczesna STODOŁA ma drewnianą konstrukcję o wymiarach ok. 5,3 x 5,6 m, do której przylega stalowy taras o długości 5,3 m i szerokości 2,5 m. Na parterze znajduje się przedpokój, salon z aneksem kuchennym, łazienka i toaleta. Na piętrze urządzono miejsca do spania, które na skraju zabezpieczono siatką. Salon ma podwójną wysokość i odsłonięte krokwie dachowe.

Budynek zakotwiczono w stromym zboczu, tuż obok strumienia. Fundamenty to betonowe filary, a konstrukcja nad ziemią została w całości wykonana z drewna. Dach oraz jedną ze ścian zewnętrznych wykończono czarną blachą aluminiową, podczas gdy pozostałe ściany zostały obite czarnym drewnem.

Nowy dom stoi samotnie na górskiej łące. Z dala od wioski Horní Malá Úpa, a jego najbliższe otoczenie to drzewa, krzewy i strumień. Duże, narożne okno otwiera wnętrze na piękny widok na rzekę Malá Úpa. Jak również dominującą w oddali Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, a także Czech.

Lokalizacja: Karkonosze, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA