Maleńka, alpejska chatka do podziwiania nieba

MARCO ROSTAGNO
Partnerzy

O inspiracji

Przytulne wnętrze i niczym niezmącony widok na nocne niebo? Takie możliwości zapewnia całkowicie transparentny dach domku, który można wynająć za mniej niż 90 dolarów za noc.Ten alpejski domek, znany pod nazwą „Immerso Glamping”, zaprojektowany został przez włoskich architektów Fabię Vignolo i Francescę Turnaturi i jest dokładnie tym, o czym mówi jego nazwa. Pozwala on gościom skosztować luksusowego obozowania w odcięciu od pędu świata i połączyć się z przyrodą w niezwykły, nowatorski sposób.

Budynek został zaprojektowany tak, by można go było łatwo przenieść w inne miejsce, a obecnie znajduje się w alpejskiej wiosce Usseaux we włoskim Piemoncie. Można go też wynająć przez serwis Airbnb.

Ten unikatowy koncept powstał na bazie doświadczeń, jakie włoscy architekci zdobyli projektując i budując schronienia dla społeczności, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi. Architekci stworzyli wtedy serię domów ze sklejki brzozowej ciętej laserowo. Domki miały okna o pełnej wysokości oraz dach z pleksiglasu. Całą konstrukcję można było spakować na płasko i szybko złożyć w każdym miejscu, bez dostępu do narzędzi elektronicznych.

– „Immerso oferuje wyjątkowe doświadczenia zgodnie z międzynarodowym trendem glampingu” – mówią architekci. – „To połączenie z przyrodą w oparciu o równowagę ekologiczną oraz poszanowanie dla środowiska naturalnego” – dodają.

I choć spanie pod gwiazdami jest niewątpliwą atrakcją tego budynku, chatkę można wyposażyć w zasłony, które osłonią okna na wypadek, gdyby goście zapragnęli rzeczywistej izolacji.

Szykowne, choć minimalistyczne wnętrze mieści dwuosobowe łóżko i ma delikatnie rustykalny charakter. Poza łóżkiem, na powierzchni zaledwie 6 m2 znajduje się w nim jeszcze prosty stołek, który może służyć jako niewielki stolik. Całość można wynająć za 88 dolarów za noc.

Lokalizacja: Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

MARCO ROSTAGNO