Maleńka chatka zbudowana w trzy tygodnie za 10,5 tysiąca dolarów

ROBIN FALCK
Partnerzy

O inspiracji

Młody fiński projektant Robin Falck zbudował tani, niewielki domek, który nie wymagał pozwolenia na budowę, ponieważ jego powierzchnia to zaledwie 9 m2.

Zgodnie z prawem, w Finlandii domy o powierzchni od 96 do 128 stóp kwadratowych, czyli od około 9 do blisko 12 m2, nie wymagają pozwolenia na budowę. Miejscowy projektant postanowił więc wykorzystać ten przepis, budując swój maleńki domek w malowniczej okolicy Sipoo. Wystarczyło, że budynek zaplanował tak, by mieć pewność, że zmieści się w określonym limicie powierzchni podstawowej.

– „W 2010 roku chciałem zbudować coś dla siebie. Znalazłem tę piękną działkę i zacząłem tworzyć projekt maleńkiej chatki, która będzie moją ucieczką od cywilizacji. Chciałem też maksymalnie wykorzystać tę niewielką powierzchnię i zbudować wszystko sam, korzystając z lokalnym materiałów lub tych pochodzących z odzysku” – wyjaśnia Falck. Swą chatkę nazwał Nido, co po włosku oznacza „ptasie gniazdo”.

Falck zaoszczędził nie tylko na możliwości budowy bez kosztów otrzymania odpowiednich pozwoleń, ale też znalazł materiały pochodzące z recyklingu, które wykorzystał do wykonania samej konstrukcji. To zmniejszyło koszt całej budowy, dzięki czemu Nido kosztowało zaledwie 10,5 tysiąca dolarów.

Młody projektant wszystko budował sam, ale zatrudnił lokalnego stolarza, by wykonał dla niego framugi okien i drzwi. Większość materiałów przyniósł na miejsce sam, by nie niszczyć otaczającego domek krajobrazu.

Falck skupił się na rzeczach najważniejszych i wyeliminował wszystkie zbędne elementy. Stworzył wnętrze, które ma dwa poziomy – parter i poddasze z miejscem do spania, gdzie poza łóżkiem urządził też szafę na ubrania. Na maleńkim parterze powstał  uroczy salon, w którym można się relaksować i z którego – dzięki ogromnemu przeszkleniu ciągnącemu się na całą wysokość domku – podziwiać można leśną przyrodę. Okno wychodzi na stronę jeziora i wprowadza do wnętrza naturalne światło, rozświetlając całe wnętrze. Leżąc na łóżku na maleńkim poddaszu o powierzchni niecałych 5 m2, Falck może podziwiać piękne widoki na jezioro, które przebija się zza koron drzew. Do domku przylega jeszcze duży, drewniany taras, który uniesiony jest nad ziemią na drewnianych belkach.

Nido nie jest jedynym projektem tego twórcy, ponieważ na wybrzeżu w rejonie Helsinek stworzył on już drugi niewielki domek o podobnych wymiarach. „Nolla Cabin” jest równie tani i ekologiczny, ale przeznaczony jest na wakacyjny wynajem.

Więcej domków na wynajem znajdziesz tutaj – www.nowoczesnastodola.pl/do-wynajecia

Lokalizacja: Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt