Maleńki, wiejski dom, który przeszedł pełną modernizację

GUILLERMO AVANZINI ALCIBAR
Partnerzy

O inspiracji

Maleńki, wiejski dom przeszedł pełną modernizację, by stać się okazjonalnie wykorzystywanym mieszkaniem. Interwencja architektów krystalizuje w tym przypadku podejście zmierzające do identyfikacji wiejskiej morfologii i połączenia jej z tempem rozwoju i urbanizacji takiego otoczenia.

Instrumenty planowania urbanistycznego mogą często zagrozić wiejskiemu otoczeniu, prowadząc do zniszczenia różnego rodzaju konstrukcji poprzez rozluźnianie restrykcji budowlanych. Tak mogło stać się w przypadku właśnie tej działki, gdzie miał stanąć trzykondygnacyjny budynek, który w żaden sposób nie łączył się z tkanką zabudowy miasteczka Ojacastro w Hiszpanii. Na szczęście wygrała wrażliwość i odpowiednie kryteria właścicieli, w połączeniu z wolą Rady Miejskiej, która pozwoliła na bardziej przemyślaną interwencję. W ten sposób udało się powstrzymać degradację tego zakątka miasta, nie tracąc jego dziedzictwa i pozwalając na bardziej właściwą realizację planu urbanistycznego.Wnętrze tego odnowionego domu zostało zaplanowane jako nadający się do zamieszkania mebel. W ten sposób powstała lekka, balonowa, drewniana konstrukcja domu, która wypełniła przestrzeń między masywnymi, kamiennymi ścianami. Zredukowana nieco w ten sposób przestrzeń wewnętrzna wymagała przemyślanego planowania całej organizacji wnętrza. Nowy plan domu powstał w zasadzie na jednej, wspólnej przestrzeni, która zmienia się stosowanie do potrzeb. Zastosowano tu wiele sprytnych, oszczędzających miejsce rozwiązań, takich jak łóżko składane w ścianie, składane meble, szafa chowająca się w kuchni, sprytne schowki i dobrze rozmieszczone sprzęty kuchenne. Wszystko to kryją drewniane ściany, ale wszystko jest gotowe do użytku, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba. W ten sposób salon można łatwo przekształcić w jadalnię, lub jadalnię w sypialnię. To nowatorskie rozwiązania ukryte w starych murach.

Od zewnątrz budynek pozornie nie przeszedł wielkiej przemiany. Kamienne ściany zostały zachowane i wzmocnione, podobnie jak pokrycie dachu. Wymieniono jedynie poważnie uszkodzone fragmenty drewnianej konstrukcji dachu, które zastąpiono belkami z laminowanego drewna.

Powierzchnia: 40 m2
Lokalizacja: Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

GUILLERMO AVANZINI ALCIBAR