Maleńkie domy w cenie od 45 tysięcy dolarów

MATT MESHEY
Partnerzy

O inspiracji

Firma Liberation Tiny Homes z Pensylwanii wie co zrobić, by zmienić nasz sposób patrzenia na niewielkie, kompaktowe domki na kółkach, tworząc niezwykle pomysłowe projekty.

Właściciele firmy Liberation Tiny Homes to Marcus, James i Rosemary Stoltzfus. Zakładając firmę, chcieli dać przyszłym mieszkańcom swoich małych domków wygodę i wolność. Zaprojektowali więc i zbudowali cztery kompaktowe domki na kółkach, które można postawić w prawie każdym miejscu na świecie.- „Nazwaliśmy naszą firmę Liberation (z ang. wyzwolenie), ponieważ coś takiego odczuwa się, kiedy pozbywasz się długów, żyjesz za mniej i masz możliwość przemieszczania się tam, gdzie tylko chcesz” – wyjaśnia Marcus.

Dla wszystkich założycieli firmy i członków jednej rodziny (Marcus i James są kuzynami, a James i Rosemary są małżeństwem) ważne było jednak nie tyko „wyzwolenie” i niska cena, ale też wysoka jakość.

– „Wierzymy w jakość materiałów i odpowiednie praktyki budowlane, więc chcieliśmy stworzyć luksusowe małe domki, które będą miały wszystko o czym można zamarzyć, ale ulokowane to będzie na mniejszej przestrzeni” – mówi Marcus dodając, że w okolicy, w której działają można dostać doskonałej jakości materiały w rozsądnych cenach. – „To ogromne centrum budowlane, a większość naszego zespołu wywodzi się ze społeczności Amiszów, więc inspirowaliśmy się ich etyką pracy.”

We wszystkich czterech opcjach małego domku, jakie stworzyła firma, rzeczywiście widać dbałość o szczegóły i jakość.

– „Mamy coś dla każdego” – mówi Marcus dodając, że ich bazowy model domku o nazwie „Rumspringa” kosztuje od 45 tysięcy dolarów i może być wykonany w estetyce tradycyjnej lub nowoczesnej. Decyzja należy do klienta. Kolejne modele są większe i mogą obejmować dodatkowe opcje, takie jak np. wanna, czy schody z wbudowanymi schowkami.

Najbardziej luksusowy domek „Gooseneck” ma największą przestrzeń oraz eleganckie wykończenia i kolory. – „Gooseneck jest zwykle budowany dla osób, które potrzebują większego i bardziej luksusowego domku” – wyjaśnia Marcus informując, że domek w pełnej opcji może kosztować nawet 100 tysięcy dolarów. Jest w nim jednak nawet taras, który tworzy osłoniętą, zadaszoną przestrzeń zewnętrzną. – „W tym domku można urządzić też wyjątkowy salon lub sypialnię, a poszczególne pomieszczenia wydają się być bardziej odseparowane” – dodaje Marcus.

Duże znaczenie dla całej firmy ma fakt, że jeden z jego założycieli – James – pracował wcześniej jako stolarz na wartych wiele milionów budowach. Widział jak marnuje się ogromną przestrzeń, a jego zdaniem trendy w obecnych czasach już się zmieniają. Stąd wiara w maleńkie domki, które w przyszłości będą tylko zyskiwać na popularności – twierdzą właściciele Liberation Tiny Homes.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf