Architekt
Steve BarronPaloma GormleyFotograf
Lokalizacja
Huntingdon, Anglia
Z myślą o planecie
Na farmie Margent konopie górują wysoko nad płaskim krajobrazem, tworząc bardzo gęstą oazę zieleni wśród niekończących się brązów.
Steve Barron zaczął uprawiać tę niepsychoaktywną odmianę na swojej ziemi w 2017 r. Zanim zajął się rolnictwem, miał udaną karierę filmową, obejmującą reżyserię teledysków dla Michaela Jacksona. Ale siedem lat temu przeżył moment olśnienia. „Trzymałem w ramionach moją nowo narodzoną wnuczkę i to skłoniło mnie do zastanowienia się nad przyszłością – czasem, kiedy nie będzie mnie już w pobliżu” mówi. „Moje pokolenie pozwoliło na ogromny spadek szacunku dla przyrody. Poczułam potrzebę zrobienia czegoś, co zainspiruje mnie do jak największej zmiany. Wiedziałem też, że chcę stworzyć schronienie z dala od mojej pracy i bazy w Londynie”. Kiedy zastanawiał się, co mógłby zasadzić, aby przynieść korzyści środowisku, jego przyjaciółka Fawnda Denham zaproponowała konopie.
Celem duetu było stworzenie centrum badań i rozwoju biomateriałów, którego sercem będzie przyjazny dla planety dom dla Steve’a i jego rodziny. Zanim kupił ziemię w 2017 roku, Steve nie miał zielonego pojęcia o rolnictwie. Kiedy Steve znalazł działkę o powierzchni 53 akrów, współpracował z lokalnym rolnikiem Mikiem Radfordem, aby przekształcić gospodarstwo w ekologiczne. Mike zasugerował pozostawienie marginesów wokół pól uprawnych, aby stworzyć raj dla dzikiej przyrody.
Następnym krokiem było zbudowanie sobie domu. Steve zlecił zaprojektowanie domu architektowi Palomie Gormley. Polecił jej stworzenie konstrukcji z prefabrykowanych paneli z betonu konopnego. Miał być off-grid – zasilany przez turbinę wiatrową, panele słoneczne i kocioł na biomasę. „Chciałem mieć praktyczny dom roboczy, który będzie uczciwy w stosunku do tego, czym jest i wierny zastosowanym materiałom” mówi Steve.
Paloma zaprojektowała system paneli o konstrukcji drewnianej wypełnionych betonem konopnym. Zapewniają one zarówno strukturę, jak i izolację. Dom pokryto falistą osłoną przeciwdeszczową ze sprasowanych włókien konopnych spojonych żywicą na bazie cukru. Wewnątrz budynku przeszklona przestrzeń dzienna prowadzi do rdzenia domu z betonu konopnego. Mieści się tam pełnowymiarowa kuchnia i salon. Na tyłach domu znajdują się trzy sypialnie, rozmieszczone na dwóch piętrach. Odsłonięty beton konopny i drewno nadają wnętrzu bogatą fakturę, jednocześnie łagodząc akustykę.