Fot. Aiste Rakauskaite | Arch. JURY!

Renowacjadomu na tamie

Meadow House Maasland to projekt renowacji, który miał na celu unowocześnienie istniejącego domu położonego na tamie. Oryginalny budynek składał się z piwnicy częściowo wbudowanej w tamę, widocznej od strony wschodniej, z głównym wejściem na piętrze, dostępnym po schodach prowadzących z niższego poziomu gruntu. Strefa mieszkalna znajdowała się na parterze, jednak konstrukcja nie spełniała współczesnych standardów komfortu ani zrównoważonego rozwoju.

Fot. Aiste Rakauskaite | Arch. JURY!

W ramach renowacji zachowano betonową konstrukcję piwnicy, ale usunięto górną część budynku aż do poziomu parteru. To umożliwiło poprawę powłoki budynku oraz wdrożenie nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań. Forma budynku pozostała wierna oryginałowi, z prostą, rozpoznawalną bryłą i lekko pochyłym dwuspadowym dachem. Materiał dachu rozciąga się w dół, pokrywając część elewacji, co wzmacnia wyrazistość formy, a zintegrowana rynna podkreśla archetypowy kształt domu.

Fot. Aiste Rakauskaite | Arch. JURY!

Parter zaprojektowano jako dużą, otwartą przestrzeń, zorganizowaną wokół jednej bryły, która zawiera udogodnienia, patio i dwa kominki. Te elementy, wraz z różnicami w poziomach podłogi, dzielą przestrzeń na różne strefy, z których każda ma unikalny charakter. Znajduje się tu duży salon z przesuwanymi drzwiami, intymna przestrzeń z dużym oknem, a także kuchnia i jadalnia z wewnętrznym tarasem. Dach wewnętrznej bryły jest dostępny, tworząc kameralną przestrzeń tuż pod dachem głównego budynku.

Fot. Aiste Rakauskaite | Arch. JURY!

Zewnętrzne schody zostały zastąpione wejściem na niższym poziomie gruntu oraz wewnętrznymi schodami prowadzącymi na parter, gdzie umieszczono wolnostojącą bryłę pełniącą funkcję holu. W tej bryle znajdują się również kuchnia, toaleta, schowek, szafki oraz wnęka do siedzenia.

Fot. Aiste Rakauskaite | Arch. JURY!

Projekt charakteryzuje się minimalistycznym podejściem i starannie dopracowanymi detalami, realizując zasadę „mniej znaczy więcej”. Prostota, funkcjonalność oraz dbałość o detale były kluczowymi założeniami tego projektu.