Mieszkanie w starym klasztorze

JRKVC studio Peter Jurkovič
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Stary klasztor, w którym znajduje się to mieszkanie, został wybudowany w 1719 roku, a w połowie XX wieku został zamieniony na budynek mieszkalny. Głównym celem projektu było przekształcenie różnorodnej przestrzeni w funkcjonalne i proste mieszkanie dla młodej pary.

Architekci zdecydowali się odkryć piękno starych metod budowlanych na tyle, na ile pozwalał im na to budżet. Po krótkich analizach okazało się, że głównym punktem mieszkania stanie się salon z hallem. To przestrzeń otwarta o wysokości 3,6 m, w której udało się odnowić oryginalne belki na suficie i stworzyć bibliotekę na pełną wysokość pomieszczenia. Część biblioteki może się obracać i dzięki temu służy jako sekretne drzwi do części sypialnej, zapewniając płynne połączenie między dwiema ważnymi funkcjami.

Obecnie w mieszkaniu mieszka para bez dzieci, dzięki czemu otwarta przestrzeń jest zaletą, ale w przyszłości – jeśli sytuacja w rodzinie ulegnie zmianie – przy niewielkim nakładzie prac można będzie przekształcić całość w mieszkanie z trzema pokojami.

Lokalizacja: Trnawa, Słowacja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Peter Jurkovič